Zachować głębię i różnorodność Europy

Różnorodność Europy wynika z jej głębi i zachowanie tego jest jednym z głównych wyzwań stojących dziś przed Kościołem – uważa kard. Vincent Nichols, wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy, która obraduje w tych dniach w Rzymie z okazji 50-lecia tej instytucji. Kard. Nichols jest katolickim prymasem Anglii i Walii, krajów, które w ubiegłym roku wystąpiły z Unii Europejskiej.

Rozmawiając z Radiem Watykańskim podkreślił, że Kościół w Europie musi powrócić do swego fundamentu, jakim jest Jezus. Tylko w ten sposób może się dokonać jego odnowa. Ważne jest również, byśmy mieszkańcom Europy dawali chrześcijańską odpowiedź na ich egzystencjalne dylematy. Od tego zaczęła się ewangelizacja Europy. Kard. Nichols wspomniał o wydarzeniu, które miało kluczowe znaczenie dla chrystianizacji Anglii.

„Było to w 628 r. Król Edwin odbywał sąd, na którym niemal nie został zamordowany. W tym samym czasie był świadkiem bezpiecznego porodu swej córki. Stanął wobec śmierci i narodzin. Zapytał się swych kanclerzy, co to ma znaczyć. Jeden z nich powiedział mu: nasze życie jest niczym lot wróbla przez biesiadną salę, w której jest zgiełk, podekscytowanie. Ale wróbel wlatuje przez jedne drzwi z ciemności, a drugimi wylatuje w ciemność. Wychodząc od tego obrazu chrześcijański kanclerz króla rozpoczął z nim rozmowę o tym, skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy. W konsekwencji król Edwin przyjął wiarę chrześcijańską, a potem odegrał istotną rolę w nawróceniu północnej Anglii. Chodzi więc o te egzystencjalne pytania, kim jesteśmy, skąd pochodzimy, co jest naszym przeznaczeniem i jak mamy wspólnie przemierzać przez to życie.“

*

Kościół w Europie potrzebuje zmartwychwstania, a ukraiński Kościół greckokatolicki jest świadkiem tego, że zmartwychwstanie może nastąpić – przypomina abp Światosław Szewczuk. Uczestniczy on w obradach Rady Konferencji Episkopatów Europy.

Przypomina, że kiedy przed 50 laty powstawała ta rada, Kościół na Ukrainie był dręczony przez komunistyczny reżim. Jednak przed 30 laty doświadczyliśmy zmartwychwstania – mówi abp Szewczuk.

„To pokazuje, że nawet największa nawałnica ateizmu nie może unicestwić mocy Zmartwychwstałego. Również dziś Ukraina jest krajem udręczonym. Od siedmiu już lat trwa krwawa wojna i nie widać końca tego bolesnego doświadczenia. Wiara jednak potrafi dostrzec już koniec. To jest głos nadziei, która opiera się na wierze w Zmartwychwstałego. Jest to przesłanie Kościoła greckokatolickiego dla całej Europy. Europa musi doświadczyć zmartwychwstania. To odrodzenie wiary w Zmartwychwstałego należy do istoty chrześcijańskiego orędzia.“

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6