Z „dramatycznym wzrostem chrystianofobii w Europie” walczyć będzie Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, mówi w wywiadzie dla dzisiejszego wydania „L'Osservatore Romano” jej przewodniczący arcybiskup Rino Fisichella. W tym celu, podkreśla watykański hierarcha, dykasteria ta starać się będzie o to, aby uznana została rzeczywista a nie często wypaczona misja Kościoła.”
Zdaniem jej przewodniczącego rada stanowi „symboliczne zamknięcie drogi zapoczątkowanej na Soborze Watykańskim II”. „W zamyśle Jana XXIII sobór miał być w stanie mówić o Bogu współczesnemu światu. W przemówieniu na jego otwarcie, nie przypadkiem papież Roncalli przypomniał, że treści chrześcijańskiego orędzia nigdy się nie zmieniają; jeśli coś się zmienia, to metody ich przekazywania, ażeby współczesny świat mógł je zrozumieć bez żadnych niedomówień” - stwierdza abp Fisichella.
Podkreśla, że Jan Paweł II nie tylko był autorem pojęcia „nowej ewangelizacji”, ale też „przez cały swój pontyfikat stawiał na nową ewangelizację, która w niektórych kontekstach została już na szeroką skalę zapoczątkowana”.
„Wszystko to, w kontynuacji papieskiego nauczania, prowadzi do bezpośredniej konsekwencji, jaką jest nasza dykasteria. Benedykt XVI powołał ją, stawiając jej za zadanie przemyślenie i wprowadzenie w życie nowej ewangelizacji, angażując do tego episkopat całego świata” – powiedział watykański hierarcha.
Arcybiskup Fisichella zapowiada, że kierowana przez niego rada współpracować będzie w szczególności z papieskimi radami do spraw kultury i społecznych środków przekazu.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.