"Od początku, kiedy ewakuowani Afgańczycy trafili do Polski, Caritas Polska zaangażowała się w zorganizowanie pomocy" - mówi Marta Walasik-Sałek, koordynatorka projektów na rzecz wsparcia migrantów i uchodźców w Caritas Polska.
Opowiada o tym, jak do tej pory wyglądała pomoc tej organizacji dla Afgańczyków, jak Caritas angażowała się w sytuację na granicy polsko-białoruskiej i w Usnarzu Górnym oraz o najbliższej niedzieli, która została ogłoszona Dniem Solidarności z Afgańczykami.
Dawid Gospodarek (KAI): Proszę opowiedzieć, w jaki sposób od czasu przejęcia władzy w Afganistanie przez talibów Caritas Polska wspierała potrzebujących pomocy Afgańczyków?
Marta Walasik-Sałek: Od początku, kiedy ewakuowani Afgańczycy trafili do Polski, Caritas Polska zaangażowała się w zorganizowanie pomocy. Przekazaliśmy w miarę możliwości najbardziej potrzebne wsparcie rzeczowe: odzież, żywność, artykuły dla dzieci itp. Nie zapomnieliśmy też o uchodźcach przebywających w ośrodkach dla cudzoziemców i tam jest kierowana pomoc na zgłaszane zapotrzebowanie. Caritas Archidiecezji Warmińsko-Mazurskiej uruchomiła zbiórkę darów rzeczowych, które zostaną przekazane do Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców w Kętrzynie. Cały czas aktywnie działa Caritas Archidiecezji Białostockiej, która systematycznie wspiera uchodźców przebywających w ośrodkach dla cudzoziemców, które znajdują się na terenie jej diecezji.
Z racji tego, że wrzesień to czas rozpoczęcia roku szkolnego, przekazaliśmy 85 wyprawek szkolnych dla dzieci cudzoziemskich przebywających w strzeżonym ośrodku w Czerwonym Borze oraz ośrodku otwartym w Lininie. Poza pomocą rzeczową planujemy uruchomić zajęcia dla uchodźców w ośrodkach. Wolontariusze chcą je rozpocząć pilotażowo w ośrodku w Lininie. Warto jednak wspomnieć, że od wielu lat działamy w obszarze migrantów i uchodźców, w Caritas Polska mamy specjalny dział zajmujący się tą pracą.
Od tygodni jesteśmy świadkami dramatycznych wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Czy w Usnarzu Górnym Caritas również działa? Jak wygląda tam sytuacja? Czy jest tam możliwość współpracy z Caritas Białoruś?
Cały czas zgłaszamy gotowość niesienia pomocy na granicy polsko-białoruskiej. Dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki był na granicy rozeznając sytuację, jest w kontakcie z wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji odpowiedzialnym za cudzoziemców, z szefem Urzędu ds. Cudzoziemców i szefem Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Naszą pomoc zaoferowaliśmy okolicznym parafiom i ośrodkom, do których w pewnym momencie zgłaszano się po wsparcie. Pozostajemy w kontakcie ze stosownymi służbami państwowymi, prosząc o umożliwienie nam działania. Skontaktowaliśmy się również z Caritas Białoruś, próbując przekazać pomoc za ich pośrednictwem, jednak na ten moment nie jest to możliwe. Sytuacja na granicy jest bardzo skomplikowana.
W niedzielę 5 września ogłoszono Dzień Solidarności z Afgańczykami. Będzie można wesprzeć również finansowo działalność Caritas Polska. Jakie jeszcze działania są planowane?
Niedziela 5 września została ogłoszona przez abp. Stanisława Gądeckiego Dniem Solidarności z Afgańczykami. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaapelował, aby tego dnia w polskich kościołach i kaplicach podczas modlitwy powszechnej prosić Boga o pokój w Afganistanie, a po Mszach zorganizować kwestę na rzecz Afgańczyków. Zebrane środki zostaną przeznaczone na długofalowe wsparcie działań Caritas na rzecz migrantów i uchodźców, zarówno w Polsce jak i za granicą. Cały czas można też wesprzeć akcję poprzez stronę caritas.pl, wpłaty na konto lub wysłanie charytatywnego SMS-a.
Zbieramy m.in. na żywność, koce, odzież, zapewnienie odpowiednich warunków w obozach dla uchodźców za granicą i najpotrzebniejsze artykuły dla tych, którzy mieszkają w ośrodkach w Polsce bądź korzystają z prowadzonych przez nas Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Te placówki wspierają swoich podopiecznych m.in. poprzez dopłaty do wynajęcia mieszkań, pomoc w załatwieniu spraw urzędowych, w zdobyciu pracy, a także dostarczanie odzieży, paczek żywnościowych czy też dofinansowanie kosztów leczenia. Natomiast w Pakistanie z naszego wsparcia skorzysta ok. 1,5 tys. afgańskich rodzin, czyli blisko 7,5 tys. osób. Chcemy pomóc np. w zakupie pakietów higienicznych. Potrzebne są m.in. tabletki do odkażania wody, toalety przenośne, pampersy dla dzieci, itp.
***
Jak pomóc?
Przekazując wsparcie za pośrednictwem strony caritas.pl/afganistan
Dokonując wpłaty na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: Afganistan)
Wysyłając SMS o treści AFGANISTAN pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)
Biorąc udział 5 września w swojej parafii w zbiórce, ogłoszonej w odpowiedzi na apel Przewodniczącego KEP
UWAGA!
Osoby będące 5 września w Warszawie Caritas Polska zachęca do uczestnictwa we Mszy za uchodźców, w kaplicy przy ul. Okopowej 55. Odprawi ją br. Cordian Szwarc OFM (pocz. o godz. 11.00). Po Mszy odbędzie się spotkanie, podczas którego wszystkich chętni zaproszeni będą do włączenia się w wolontariat na rzecz uchodźców w Caritas Polska.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.