"Jesteśmy dziś świadkami wzrostu na świecie nagonki i braku tolerancji, posuniętych aż do przemocy fizycznej i ataków na osoby, grupy i miejsca".
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres jest zaniepokojony atakami na prawa człowieka do wolności religijnej i światopoglądowej. „Jesteśmy dziś świadkami wzrostu na świecie nagonki i braku tolerancji, posuniętych aż do przemocy fizycznej i ataków na osoby, grupy i miejsca; celem tych ataków jest wyłącznie wiara lub przekonania i symbole religijne" - napisał szef ONZ w orędziu wydanym z okazji przypadającego w niedzielę 22 sierpnia Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Przekonania.
Przemocy tej często towarzyszy łamanie innych praw podstawowych, w tym prawa do wolności myśli i sumienia. Pandemia koronawirusa „jeszcze bardziej nasiliła rasizm, stygmatyzację i dezinformację, często skierowaną przeciwko mniejszościom etnicznym i religijnym oraz zaostrzyła niebezpieczną mieszankę tych prądów” - podkreślił Guterres.
Jednocześnie sekretarz generalny ONZ wyraził „pełną solidarność” z ofiarami, które pomimo ryzyka odważnie zabierają głos w obronie swoich praw. To samo dotyczy podmiotów społeczeństwa obywatelskiego oraz przywódców społecznych i religijnych, którzy zdecydowanie wypowiadają się przeciwko wszelkim aktom przemocy lub dyskryminacji i w tym duchu mobilizują ludzi.
Główna odpowiedzialność za zapobieganie dyskryminacji i przemocy, ochronę praw człowieka dla mniejszości religijnych i konsekwentne ściganie sprawców spoczywa na poszczególnych państwach. Jednocześnie społeczność międzynarodowa musi lepiej zadbać o ofiary tych „haniebnych” czynów i zapewnić większe wsparcie tym, którzy walczą z głęboko zakorzenionymi przyczynami braku tolerancji oraz nienawiści, stwierdził w swoim orędziu sekretarz generalny ONZ.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.