Sekretarz generalny ONZ: wolność religijna na świecie jest atakowana

"Jesteśmy dziś świadkami wzrostu na świecie nagonki i braku tolerancji, posuniętych aż do przemocy fizycznej i ataków na osoby, grupy i miejsca".

 Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres jest zaniepokojony atakami na prawa człowieka do wolności religijnej i światopoglądowej. „Jesteśmy dziś świadkami wzrostu na świecie nagonki i braku tolerancji, posuniętych aż do przemocy fizycznej i ataków na osoby, grupy i miejsca; celem tych ataków jest wyłącznie wiara lub przekonania i symbole religijne" - napisał szef ONZ w orędziu wydanym z okazji przypadającego w niedzielę 22 sierpnia Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Przekonania.

Przemocy tej często towarzyszy łamanie innych praw podstawowych, w tym prawa do wolności myśli i sumienia. Pandemia koronawirusa „jeszcze bardziej nasiliła rasizm, stygmatyzację i dezinformację, często skierowaną przeciwko mniejszościom etnicznym i religijnym oraz zaostrzyła niebezpieczną mieszankę tych prądów” - podkreślił Guterres.

Jednocześnie sekretarz generalny ONZ wyraził „pełną solidarność” z ofiarami, które pomimo ryzyka odważnie zabierają głos w obronie swoich praw. To samo dotyczy podmiotów społeczeństwa obywatelskiego oraz przywódców społecznych i religijnych, którzy zdecydowanie wypowiadają się przeciwko wszelkim aktom przemocy lub dyskryminacji i w tym duchu mobilizują ludzi.

Główna odpowiedzialność za zapobieganie dyskryminacji i przemocy, ochronę praw człowieka dla mniejszości religijnych i konsekwentne ściganie sprawców spoczywa na poszczególnych państwach. Jednocześnie społeczność międzynarodowa musi lepiej zadbać o ofiary tych „haniebnych” czynów i zapewnić większe wsparcie tym, którzy walczą z głęboko zakorzenionymi przyczynami braku tolerancji oraz nienawiści, stwierdził w swoim orędziu sekretarz generalny ONZ.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11