- To jest nasza "góra przemienienia"! - podkreślał na rozpoczęcie uroczystości odpustowych w Drogiszce ks. Zbigniew Olszewski, proboszcz parafii w Niedzborzu.
Wzruszający był widok kilkuset osób idących przez las w czwartkowy wieczór - od krzyża do krzyża, skupionych na Drodze Krzyżowej, a potem rozmodlonych na Mszy św. w drewnianym kościółku i wokół niego, wreszcie rozśpiewanych w czasie koncertu pieśni religijno-patriotycznej, który po raz pierwszy zorganizowano w wieczór poprzedzający obchody wielkiego odpustu w Drogiszce.
Wędrując za krzyżem, uczestnicy nabożeństwa rozważali kolejne stacje, odwołując się do wiary i życiowych postaw św. Józefa - patrona tego roku. W czasie modlitwy ksiądz proboszcz poświęcił nowe i odnowione krzyże, które wskazują kolejne stacje drogi krzyżowej (zostały one erygowane na początku lat 30. ubiegłego wieku przez bł. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego). Zadbano także o ich otoczenie, piękne kwiaty, starannie uporządkowane alejki, nowe ławki. - To wszystko wyraz troski moich parafian i ich umiłowania tego miejsca - podkreśla z dumą proboszcz.
W czasie Mszy św., mówiąc o duchowej treści odpustu Przemienienia Pańskiego, ks. Olszewski podkreślił, że "chodzi o taką przemianę, która ratuje w nas wiarę. Chodzi o to, aby wiara stawała się naprawdę przymierzem człowieka z Bogiem", jak akcentował ks. proboszcz. Następnie zwrócił uwagę na trzy konkretne wymiary te duchowej przemiany. - Przypominajmy sobie często, że na chrzcie otrzymaliśmy białą szatę, nie bójmy się stawiać sobie trudnych pytań o motywy naszych życiowych wyborów, o nasze przeznaczenie i rzeczywiste owoce naszego postępowania. Idąc przez życie, miejmy świadomość, że na tym świecie jesteśmy ścieżką. Ale tak mocno bądźmy związani z Chrystusem, aby dojść do życia wiecznego, i innych też tam doprowadzić - mówił w homilii. Zachęcał do częstego odwiedzania Drogiszki - "miejsca, w którym można odpocząć, spokojnie pomyśleć i głęboko się pomodlić".
Po raz pierwszy - z inicjatywy ks. Olszewskiego i parafian, a także przy wsparciu gminy Strzegowo i powiatu mławskiego oraz pod patronatem poseł Anny Cicholskiej - udało się zorganizować koncert pieśni religijno-patriotycznej, z którym wystąpił Maciej Miecznikowski. - Mam nadzieję, że w przyszłości podobne koncerty będą towarzyszyły naszym odpustom - mówił ks. proboszcz Olszewski.
Sumie odpustowej 6 sierpnia o 12.00 będzie przewodniczył ks. infułat Wojciech Góralski z Płocka.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.