W Stanach Zjednoczonych trwa dyskusja nt. przystępowania do Komunii św. osób sprawujących publiczne urzędy. W ramach panelu „Komunia, katolicy a życie publiczne”, nuncjusz apostolski w tym kraju, abp Christophere Pierre, wypowiedział się na temat konieczności nieodłącznego traktowania w dyskusji sakramentów Eucharystii oraz pokuty i pojednania.
Jak zaznaczył, celem opracowania dokumentu powinna być troska o zbawienie dusz. „Punktem wyjścia nie może być zawstydzanie słabych, ale proponowanie Tego, który może nas umocnić do pokonania naszych słabości, zwłaszcza poprzez sakramenty pojednania i Eucharystii” – powiedział abp Pierre. Podkreślił, że należy dołożyć wszelkich starań, by uniknąć ideologicznej wojny.
Powstający z inicjatywy amerykańskiego episkopatu dokument na temat Eucharystii ma być m.in. pomocą dla katolików odczuwających niepokój w związku z przystępowaniem do Komunii św. polityków wspierających inicjatywy kontrowersyjne z punktu widzenia nauczania Kościoła. Konferencja episkopatu USA rozpoczęła pracę nad dokumentem niedługo po wyborze nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Joe Bidena, który kwestionuje stanowisko Kościoła na temat aborcji oraz małżeństwa.
Wśród hierarchów nie brakuje krytycznych głosów wobec nowego opracowania. Według niektórych zajmowanie głosu w kwestii „spójności eucharystycznej” może mieć w kontekście niedawnych zmian w Białym Domu wyraźny wydźwięk polityczny. Kard. Joseph Tobin, który jest członkiem Kongregacji ds. Biskupów i Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej wyraził przekonanie o konieczności przeprowadzenia szerokiej dyskusji nad rozumieniem Eucharystii w całym amerykańskim Kościele.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.