Sytuacja Kościoła jak za reformacji

Żyjemy w czasach przypominających reformację i Kościół rzeczywiście potrzebuje nowej reformacji – uważa ks. Tomáš Halík.

Czeski myśliciel uczestniczył w Letniej Szkole Teologii w Dubrowniku. Podsumowując tę inicjatywę w rozmowie z Radiem Watykańskim, podkreślił, że było to bardzo cenne wydarzenie, ponieważ zgromadziło ono w jednym miejscu młodych teologów pochodzących przede wszystkim z krajów byłej Jugosławii. W ten sposób Kościół pomaga w przezwyciężaniu uprzedzeń i gojeniu powojennych zranień.

Ks. Halik przedstawił młodym teologom sytuację współczesnego Kościoła. Czeski duszpasterz zaangażował się w narodową drogę synodalną w Niemczech. Podkreśla on, że to co dzieje się dziś w Kościele może mieć wpływ na sytuację w świecie.

„Myślę, że chrześcijanie są bardzo ważną częścią ludzkości i że to, co dzieje się w Kościele, może mieć wpływ na cały świat – mówi papieskiej rozgłośni ks. Halik. – W średniowieczu reformacja była demokratyzacją Kościoła, ale była też próbą demokratyzacji społeczeństwa. I myślę, że obecnie ekumenizm między chrześcijanami, ale także dialog międzyreligijny z tymi, którzy są poza Kościołem, z ludźmi poszukującymi, jest próbą kultury komunikacji, próbą dialogu z całą ludzkością. Żyjemy w świecie wzajemnie połączonym: łączy nas ekumenizm, technika, ale jednocześnie jesteśmy podzieleni, a podziały występują dziś nie tylko i nie przede wszystkim między Kościołami, ale także w samych Kościołach. Musimy przezwyciężyć te podziały, aby stworzyć kulturę braterstwa. Myślę, że wielkim przesłaniem pontyfikatu Papieża Franciszka jest encyklika Fratelli tutti. Musimy tym żyć szczególnie w dzisiejszym świecie.“

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9