Polak wikariuszem patriarchy Jerozolimy dla katolików języka hebrajskiego

Ks. Piotr Żelazko został mianowany wikariuszem patriarchy łacińskiego Jerozolimy dla katolików języka hebrajskiego w Izraelu.

Ponadto patriarcha abp Pierbattista Pizzaballa powołał na stanowisko duszpasterza migrantów Patriarchatu Łacińskiego w Jerozolimie niemieckiego benedyktyna o. Nikodema Schnabela z jerozolimskiego opactwa Dormitio. Z kolei 42-letni ks. Rafic Nahry został mianowany następcą wikariusza patriarchalnego ks. Hannah Kildaniego w Nazarecie.

Ks. Piotr Żelazko pochodzi z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Skończył studia biblijne w Rzymie i Jerozolimie. Ostatnio był proboszczem parafii św. Abrahama w Beer Szewie na pustyni Negew. W Izraelu jest kilkuset katolików języka hebrajskiego. Tworzą oni cztery wspólnoty: w Hajfie, w Beer Szewie, Jerozolimie i Tel Awiwie.

Inicjatorem duszpasterstwa katolików języka hebrajskiego był o. Daniel Rufeisen, karmelita pochodzenia żydowskiego z Polski. Jego dzieło kontynuował m.in. ks. Grzegorz Pawłowski, również kapłan pochodzący z rodziny żydowskiej w Polsce.

"Wymiana na stanowiskach głównych urzędów patriarchatu stała się konieczna zgodnie z prawem kanonicznym wraz z moim mianowaniem na patriarchę" – napisał abp Pizzaballa w liście do duchowieństwa i wiernych. Zaznaczył, że pandemia koronawirusa spowolniła proces decyzyjny, ale jednocześnie umożliwiła dokonanie dokładnego przeglądu dotychczasowej pracy.

Nowym wikariuszem Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy dla Palestyny i Miasta Świętego będzie dotychczasowy wikariusz patriarchalny dla Jordanii, bp William Shomali. Dotychczas urząd ten pełnił 76-letni biskup pomocniczy Giacinto-Boulos Marcuzzo, który odszedł na emeryturę. Wikariuszem w Ammanie będzie obecnie były dyrektor szkół Patriarchatu Łacińskiego w Palestynie o. Jamal Khadera, a jego miejsce zajmie ks. Yacoub Rafidi, który będzie także duszpasterzem w Ramallahu.

Nastąpią również zmiany personalne w seminarium Patriarchatu i w wielu parafiach. Nowo mianowani duszpasterze mają objąć stanowiska do 15 sierpnia. W przypadku innych urzędów nowe nominacje będą ustalane indywidualnie dla każdego przypadku. Abp Pizzaballa zapowiedział też szereg innych zmian osobowych w późniejszym terminie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8