Charis Polska – strumień łaski dla Kościoła

W Łodzi odbędzie się Pierwsze Forum Charis Polska.

– CHARIS w Polsce jest narzędziem formacji, edukacji, budowania jedności i budzenia dynamizmu na przyszłość – mówi KAI bp Andrzej Siemieniewski. Powołana przez papieża Franciszka CHARIS działa również w Polsce, reprezentując ruchy charyzmatyczne, koordynując je i proponując formację. Jutro w Łodzi odbędzie się Pierwsze Forum Charis Polska.

Papież Franciszek w czerwcu 2019 r. zastąpił istniejące do tej pory International Catholic Charismatic Renewal Service i Catholic Fraternity of Charismatic Covenant Communities and Fellowships – które zajmowały się ruchami charyzmatycznymi w Kościele – powołaniem CHARIS. Celem tej instytucji jest koordynacja wszystkich grup i wspólnot charyzmatycznych, istniejących w Kościele katolickim. „Charis” oznacza łaskę, strumień łaski. Celem powołanej przez papieża instytucji jest jedność, inspirowanie do funkcjonowania w Kościele, zaangażowanie w ekumenizm. Asystentem kościelnym organizacji jest kard. Raniero Cantalamessa O.F.M. Cap., a moderatorem generalnym – Pino Scafuro.

– Na czele Charis w Polsce stoi grupa 14 osób z różnych kościelnych rzeczywistości. Można powiedzieć, że wszystkie one przynależą do tego nurtu w Kościele, który najczęściej bywa określany pojęciem „strumień łaski”, pochodzącym od kard. Suenensa. Są tu wspólnoty Odnowy, Ruch Światło–Życie, Szkoły Nowej Ewangelizacji, ogólno-kościelne, międzynarodowe wspólnoty jak np. Chemin Neuf; jest też reprezentacja ponad setki innych, krajowych wspólnot ewangelizacyjnych. Przy Krajowej Służbie funkcjonuje nieformalny zespół 4 biskupów: Adam Wodarczyk, Andrzej Siemieniewski, Andrzej Przybylski i ja – mówił w rozmowie z KAI abp. Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji.

Koordynatorem CHARIS w Polsce jest Antoni Tompolski, dyrektor Krajowego Biura Alpha Polska, który wyjaśnia: „Krajowa Służba Komunii, która jest reprezentantem CHARIS w Polsce, ukonstytuowała się na początku listopada 2020 roku. W lutym i marcu 2021 uzyskała zatwierdzenie ze strony CHARIS International i została zaprezentowana na Konferencji Episkopatu Polski. Jest więc służbą bardzo młodą. Naszą siłą jest duża różnorodność. Reprezentujemy chyba wszystkie główne rzeczywistości odnowy charyzmatycznej w Polsce”.

– Myśląc o służbie CHARIS, nie podkreślamy różnic między poszczególnymi krajami. Myślimy w kategoriach globalnych: „Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody”. Zadania CHARIS są więc wspólne na całym świecie, lokalny może być tylko sposób ich realizacji. I tu możemy być akurat wdzięczni Bogu za niezwykłą skuteczność pierwszych inicjatyw CHARIS w Polsce: kursy formacyjne cieszą się wielkim powodzeniem, z jednej strony integrują przy tych samych nauczaniach różne polskie wspólnoty, z drugiej strony łączą nas z jednym nurtem łaski na całym świecie. W ten sposób dostrzegamy znaczenie CHARIS w Polsce: jest narzędziem formacji, edukacji, budowania jedności i budzenia dynamizmu na przyszłość – mówi KAI bp Andrzej Siemieniewski.

Antoni Tompolski zapewnia, że Charis w Polsce ma ambitne plany: „Sukces polskiej edycji Kursu Służebne Przywództwo online zaskoczył nas bardzo pozytywnie, bierze w nim udział ponad 1300 liderów. Jego uroczyste zakończenie planujemy połączyć z Pierwszym Forum CHARIS w Polsce, które odbędzie się w Łodzi, 19 czerwca”. Kurs Służebne Przywództwo trwał 14 tygodni, zaprezentowano tam podstawowe dla CHARIS treści teologiczne i praktyczne.

– W planach mamy drugą edycję Kursu oraz jego kontynuację dla tych, którzy ukończyli pierwszą. To plany na jesień. Działa już obecnie sekcja młodzieżowa, przygotowując spotkania dla młodych. Kolejna grupa pracuje nad mediami. Wkrótce start naszej strony, FB i innych komunikatorów. Działa też intensywnie grupa do spraw jedności – opowiada koordynator, zachęcając do zaangażowania w działalność CHARIS w Polsce. – Do działań w Charis zaproszony jest każdy, kto widzi siebie jako część „strumienia łaski”. Dotyczy to zarówno wspólnot jak i pojedynczego wierzącego. Wkrótce na naszej stronie ruszy rejestracja podmiotów CHARIS. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku zobaczymy na specjalnej interaktywnej mapie setki wspólnot, ruchów, grup modlitewnych i służb, postrzegających się jako część CHARIS Polska – zachęca.

Antoni Tompolski wskazuje, że głównym celem Pierwszego Forum CHARIS w Łodzi jest przede wszystkim spotkanie, wspólna modlitwa oraz posłuchanie siebie nawzajem i wsłuchanie się w głos Ducha Świętego. – Punktem kulminacyjnym będzie Eucharystia pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia. Oczywiście ważnym punktem będą też nauczania, szczególnie przesłanie od o. kard. Raniero Cantalamessy, ale również zatrzymamy się nad tematami jedności i posługi ubogim prezentowanymi przez innych mówców, między innymi Pino Scafuro, moderatora generalnego CHARIS International. Z pewnością cennym doświadczeniem będzie dyskusja w małych grupach i prezentowanie wniosków, gdyż ciągle jako CHARIS poszukujemy nowych dróg realizowania celów, jakie nam postawił papież – opowiada KAI Antoni Tompolski, koordynator Krajowej Służby Komunii CHARIS Polska.

Jak dodaje, specjalnym punktem programu będzie też uroczyste rozdanie certyfikatów ukończenia Kursu Służebne Przywództwo. – Mamy nadzieję, że to spotkanie umocni nas, i z większym zapałem, bardziej w jedności, będziemy przekazywali Kościołowi w Polsce cele i służbę CHARIS. W szczególności są to: dzielenie się łaską chrztu w Duchu Świętym z całym Kościołem, pomaganie ubogim i potrzebującym, budowanie i pielęgnowanie jedności oraz aktywne włączenie się w ewangelizację – mówi A. Tompolski.

W skład CHARIS Polska wchodzą liderzy wspólnot i osoby od lat zaangażowane w ruch charyzmatyczny. Oprócz księży są również osoby świeckie, np. Maria Myskow, Anna Pełka, Mikołaj Kapusta czy Marcin Zieliński.

– Zostałem poproszony, aby dołączając do Krajowej Służby Komunii CHARIS, zatroszczyć się o przestrzeń działania Ducha Świętego wśród młodzieży w Polsce. Jest wiele już istniejących środowisk, które od lat zrzeszają tysiące młodych na modlitwie. Chcemy do nich dotrzeć, zjednoczyć je i ich wszystkich zaprosić do doświadczenia Chrztu w Duchu Świętym, o co z wielkim zapałem prosi nas papież Franciszek. Cieszę się, że wraz z liderami wspólnot z całej Polski oraz zaangażowanymi biskupami możemy służyć tym wszystkim środowiskom, które odkrywają w sobie pragnienie nowego życia, które odnajdujemy w Duchu Świętym – mówi Marcin Zieliński, lider wspólnoty Głos Pana.

Karol Sobczyk, członek Zespołu Charis Polska i lider wspólnoty Głos na Pustyni, zwraca uwagę również na ekumeniczny wymiar: „Biskup Rzymu Franciszek dostrzega fakt, którego nie zauważaliśmy wcześniej. Powiedział, że powodem, dla którego Duch Święty przyszedł z łaską odnowy charyzmatycznej było to, aby przywrócić utraconą wśród chrześcijan jedność. I tym samym, aby odnowić rozumienie siebie, jako rodziny”. Papież zaprasza, aby wszystkie katolickie rzeczywistości charyzmatyczne na całym świecie podjęły wspólne zadania, tak aby: „wszyscy w Kościele zostali ochrzczeni w Duchu Świętym, wszyscy przystąpili do pracy na rzecz odbudowania utraconej jedności Kościoła (budując relacje braterstwa i komunię z wszystkimi wierzącymi w Jezusa Chrystusa), wszyscy przystąpili do pracy na rzecz uporania się z ubóstwem i problemami społecznymi oraz aby wszyscy podjęli dzieło ewangelizacji świata” – dodaje K. Sobczyk.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10