Konkurs na książkę o duchowości lub pedagogice ignacjańskiej, uliczne ewangelizacje, wykłady, wspólne czuwania, modlitwy i liturgie w kościołach pod wezwaniem św. Ignacego Loyoli oraz peregrynacja jego relikwii – to tylko niektóre propozycje przygotowane przez wspólnoty jezuickie w Polsce z okazji rozpoczynającego się Roku Ignacjańskiego. Potrwa od 20 maja 2021 do 31 lipca 2022 roku.
Również w Jastrzębiej Górze (kościół pw. św. Ignacego Loyoli, ul. Piastowska 14) czwartkowe uroczystości rozpoczną się o godz. 18.00. Jezuicka parafia będzie ponadto dziękowała Bogu za 50-lecie istnienia wspólnoty parafialnej. Uroczystościom będzie przewodniczył abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, który udzieli młodzieży sakramentu bierzmowania.
Przez cały rok będzie można w Jastrzębiej Górze odbyć ośmiodniowe stacjonarne rekolekcje według metody Ignacego Loyoli. Rekolekcje ignacjańskie odbywają się w przylegającym do parafii Domu Świętego Ignacego, są one bardzo osobistym przeżyciem relacji z Jezusem Chrystusem i odbywane są w milczeniu oraz pod kierunkiem doświadczonego kierownika duchowego.
Obchody Roku Ignacjańskiego w Toruniu rozpoczną się w niedzielę 23 maja. Tego dnia Mszy św. o godz. 12.00 przewodniczył będzie przełożony Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego o. Tomasz Ortmann SJ, a udział w niej weźmie także prowincjał nominat o. Zbigniew Leczkowski SJ, aktualny superior wspólnoty jezuitów w Toruniu.
Uroczystość wpisuje się w kilkudniowe cykliczne wydarzenie „Jezualia”. Gromadzi ono studentów wszystkich duszpasterstw akademickich Torunia na wspólnej modlitwie, czuwaniu, ulicznej ewangelizacji oraz dobrej zabawie. Świętowanie rozpoczyna się w czwartek 20 maja w toruńskiej parafii św. Józefa i będzie kontynuowane w następne dni w kościele akademickim, gdzie punktem kulminacyjnym będzie niedzielna Eucharystia.
Z okazji Roku Ignacjańskiego jezuici z Gdyni przedstawiają sylwetkę Ignacego Loyoli katechetom z archidiecezji gdańskiej. Z wykładami w formie webinarium można się zapoznać na kanale YouTube Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku.
O. Jakub Szelka SJ w swoim wykładzie pokazuje Ignacego jako przykład człowieka grzesznego, którego Bóg dotknął w sposób szczególny. Z próżnego rycerza Ignacy stał się pokornym rycerzem Chrystusa. Mimo, że wykład trwa dość długo, z pewnością pomoże w przygotowaniu lekcji na temat tego wyjątkowego świętego, o którym można nakręcić niejeden sensacyjny film – zachęcają gdyńscy jezuici.
Z kolei o. Jacek Granatowski SJ ukazuje św. Ignacego jako człowieka z pogranicza Kościoła, geniusza duchowości, który pragnie uratować Kościół. Komentuje znaczenie ćwiczeń duchowych, które Ignacy pozostawił Kościołowi jako dar mający pomóc w nawróceniu, w poznaniu siebie, w odnalezieniu równowagi, w działaniu przepełnionym kontemplacją i mądrością.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.