Birma i Sahel – pandemia osłabia kruche demokracje

A wspólnota międzynarodowa wciąż realizuje jedynie swoje krótkowzroczne interesy ekonomiczne.

W krajach, w których demokracja ma wciąż bardzo słabe korzenie, Kościół wezwany jest do umacniania demokratycznych struktur w społeczeństwie i formowania sumień polityków. Mówiono o tym na międzynarodowym sympozjum zatytułowanym „Stan zdrowia demokracji na świecie”, które zostało zorganizowane przez Papieski Uniwersytet Gregoriański we współpracy z jezuickim ośrodkiem Astalli, który niesie pomoc uchodźcom.

Podkreślono, że niekończący się kryzys sanitarny i kolejne lockdowny znacząco osłabiły demokrację i uderzyły w swobody obywatelskie oraz doprowadziły do umacniania reżimów autorytarnych. Ma to miejsce w krajach Sahelu, na Bliskim Wschodzie, ale i w sercu Europy.

Uczestnicząca w sympozjum Cecilia Brighi podkreśla, że wspólnota międzynarodowa wciąż realizuje jedynie swoje krótkowzroczne interesy ekonomiczne i zapomina o konieczności obrony wolności, czego najlepszym przykładem jest ostatnio Birma.

„Nadzieja na zmianę tkwi w tym, że po stu dniach od zamachu stanu społeczeństwo zdaje się rozumieć, iż jego siła tkwi w jedności i pokonaniu podziałów etnicznych. Istnieje mocny sprzeciw wobec dyktatury wojskowej. Sytuacja społeczna wciąż jest trudna. Trwają ciężkie represje – mówi papieskiej rozgłośni Brighi. – Wojsko zwalnia nieprzychylnych sobie urzędników publicznych i zastępuje ich żołnierzami. Tragiczne jest to, że kontrolę nad ogromnymi bogactwami naturalnymi sprawuje junta wojskowa opływająca w niebotyczny dostatek. W tym kraju wszyscy mogliby dobrze żyć, tymczasem tylko 40 proc. ludności ma dostęp do elektryczności. I paradoksalnie dzieje się to w kraju, który ma ogromne zasoby gazu i ropy naftowej. Msza Papieża Franciszka w intencji Birmy, która będzie sprawowana 16 maja w Bazylice Watykańskiej jest bardzo ważnym gestem bliskości z cierpiącym narodem. Kościół katolicki w tym kraju odgrywa ważną rolę w budowaniu pokoju, dialogu i przezwyciężaniu istniejących podziałów.“

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6