Wraz z braćmi mnichami, Christian de Chergé pragnął być "modlącym się pośród modlących się", wśród sąsiadów i przyjaciół muzułmanów, z którymi dzielili codzienność.
O filmie:
Z o. Christian Salenson[1], dyrektorem Instytutu nauki i teologii religii z Marsylii (ISTR) możemy wejść w tym filmie Net For God w oryginalność życia i myśli Christiana de Chergé, przeora Wspólnoty mnichów z Tibhirine, klasztoru trapistów w Górach algierskiego Atlasu.
Net for God "Boże powołanie, które usłyszałem, przeznaczyło mnie do trwania w tym klasztorze, aby wraz ze wszystkimi mieszkańcami tego kraju przyczyniać się do wcielania owego Miasta Bożego, gdzie muszą zniknąć wszystkie granice krajów, ras i religii" - Christian de Chergé W burzliwych dla Algierii latach, w roku 1996, gdy islam, będący religią wiekszościową ogłosił, że jest on jedyną religią naturalną i odmówił prawa do wyrażania różnic w tym względzie, siedmiu mnichów zostało uprowadzonych i było przetrzymywanych przez dwa miesiące, zanim zostali zamordowani 21 maja 1996. Dwóch spośród braci, Amédée i Jean-Pierre, przeżyli ten dramat. Dzięki nim Notre Dame z Atlasu nadal istnieje, już nie w Algierii, ale w Maroko, w klasztorze w Midelt.
To przez spotkanie z przyjacielem muzułmaninem, Mohamedem, Christian de Chergé otrzymał swe powołanie do bycia mnichem w Algierii, w samym tyglu spotkania z islamem: w czasie wojny w Algierii, Mohamed, ojciec dwojga dzieci, obronił go narażając własne życie podczas jednego ze starć. To wydarzenie staje się decydujące dla jego istnienia, słyszy w nim powołanie do związania się z ludem w Algierii.
Wyświęcony na kapłana w Paryżu w 1964, Christian de Chergé spędza następnie w Opactwie Aiguebelle osiemnaście miesięcy formacji zakonnej, zanim pojedzie do klasztoru w Tibhirine w styczniu 1971. Niewielu chrześcijan, a jeszcze mniej mnichów podejmuje wtedy wejście na drogę duchowego spotkania z muzułmanami. Watykan II dopiero co otworzył drzwi Kościoła katolickiego, uznając, że „nie odrzuca on nic z tego, co prawdziwe i święte w innych wielkich religiach.”
Net for God Wraz z braćmi mnichami, Christian de Chergé pragnie być ‘modlącym się pośród modlących się’, wśród sąsiadów i przyjaciół muzułmanów, z którymi dzieli codzienność Wraz z braćmi mnichami, Christian de Chergé pragnie być ‘modlącym się pośród modlących się’, wśród sąsiadów i przyjaciół muzułmanów, z którymi dzieli codzienność. To na podstawie doświadczenia Christiana de Chergé rodzi się jego oryginalna myśl teologiczna, którą dzieli się w swych pismach, szczególnie w homiliach, konferencjach, które wygłasza w czasie dwunastu lat pełnienia funkcji przeora Wspólnoty.
Prezentowany w filmie wywiad z ks. Christian Salenson na temat myśli o. Christian de Chergé, budzi zasadnicze pytania z dziedziny teologii spotkania religii, która pozostaje bardzo otwartym polem do pracy. Ks. Salenson, oczytany z pismami Christiana de Chergé, dzieli się swym głęboko osobistym przekonaniem - ten mały, kruchy klasztor w dławionej Algierii, jest dla naszych czasów znakiem Ducha Świętego, danym nam wszystkim.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.