Dla mamy w Afryce

Polki ruszają na pomoc kobietom w Afryce. Stworzyły projekt „Bezpieczna mama”, który będzie realizowany w Republice Środkowoafrykańskiej.

Patrzyłam, jak umierało

Sara Suchowiak została położną, by móc realizować na misjach projekty medyczne. Pomysł zrodził się, gdy jako nastolatka słuchała opowieści misjonarza z Madagaskaru. To zdeterminowało wybór studiów i zachęciło do nauki języków. Związała się też z Fundacją Redemptoris Missio. – Z zazdrością patrzyłam na koleżanki, które wyjeżdżały do Afryki, aż w końcu sama wsiadłam w samolot do Kamerunu – mówi „Gościowi”. Na miejscu boleśnie zderzyła się z dramatyczną sytuacją kobiet rodzących na tym kontynencie. – Pierwszy poród, który odebrałam, to był skrajny wcześniak. Nie miałam tego wszystkiego, do czego byłam przyzwyczajona w Polsce: sondy, tlenu, inkubatora, ogrzewacza. Mogłam jedynie zawinąć dziecko w koc i być przy nim, kiedy umierało. Nie tak wyobrażałam sobie moją pracę w Afryce – mówi wyraźnie poruszona. Wiedzę na temat położnictwa i farmakologicznego łagodzenia bólu musiała skonfrontować z rzeczywistością. – Pamiętam zdziwione spojrzenia kobiet, jak nadmuchałam piłki i pokazywałam, że można na nich poskakać i pokręcić biodrami, kiedy pojawią się skurcze – wspomina. Jej pacjentki wolały zbierać banany. Piłki przekazała do rehabilitacji dzieci i kształcąc personel, sama uczyła się Afryki.

– Kobiety w Afryce nie myślą o udogodnieniach, jakich domagają się Europejki. One pragną jedynie bezpiecznie urodzić i pomoc, którą będziemy nieść, temu właśnie ma służyć – mówi Sara Suchowiak, która w ramach „Bezpiecznej mamy” będzie formować położną, która skończyła szkołę pielęgniarską. To ona będzie przekazywać swą wiedzę kolejnym przyuczanym do zawodu kobietom. Projekt ma wsparcie lekarza wojewódzkiego oraz odpowiednika naszego sanepidu i skierowany jest na początku do 24 ośrodków, z których tylko dwa znajdują się przy misjach. – Innowacyjne jest to, że we współpracy z polskimi ginekologami, położnikami i położnymi przygotowujemy całą serię edukacyjnych filmów – mówi Izabela Cywa. Filmy są tłumaczone na lokalny język sango. Przygotowane są też specjalne plansze. – Na fantomach symulowane są różne sytuacje porodowe, np. ciąża bliźniacza, poród fizjologiczny czy pośladkowy. Wszystko jest pokazane i szczegółowo tłumaczone. Chodzi nam o to, by w ten sposób pomóc tym położnym ratować życie rodzących kobiet – mówi Izabela Cywa.

Zakupiony zostanie również podstawowy sprzęt wielorazowego użycia, który sprawdzi się w prostych warunkach funkcjonowania bez prądu. – W Polsce korzystam z KTG, ale te ogromne maszyny wiele kosztują, zużywają dużo energii i trzeba umieć odczytywać ich wyniki. Tam byłyby bezużyteczne – mówi Sara Suchowiak. Przydadzą się za to ręczne ssaki do odśluzowania dziecka, które zachłysnęło się wodami płodowymi, nożyczki do nacięcia krocza, sprzęt do zszycia rany, działający na baterie detektor tętna płodu, latarki, a także słuchawki położnicze. – W Polsce coś takiego widziałam w muzeum położnictwa, jednak w Afryce to proste narzędzie doskonale się sprawdza, gdy nauczymy, jak liczyć tętno dziecka i odróżnić je od tętna matki – mówi położna.

Ratować życie

Projekt „Bezpieczna mama” nie jest po to, by wprowadzać udogodnienia, ale by ratować życie (więcej informacji na www.medycynamisjach.org/bezpieczna-mama). – Chciałabym, aby z czasem ten projekt udało się realizować w kolejnych krajach Czarnego Lądu. Moim marzeniem pozostaje otwarcie porodówki z prawdziwego zdarzenia na Madagaskarze – mówi Sara Suchowiak. To właśnie ten kraj jest jej pierwszą miłością. Od opowieści o nim zaczęły się jej marzenia o misjach medycznych, tam też przez kilka miesięcy pracowała, szkoląc personel. Wyznaje, że afrykańska lekcja przydaje jej się w pracy w Polsce. – Mam większy spokój i po prostu wiarę w kobietę, bo wiem, że nasze ciała są stworzone do tego, by sobie poradzić. Niezależnie od tego, czy jesteś Polką, Malgaszką czy Kamerunką, skurcze porodowe to skurcze. Problemem jest brak dostępu do wykwalifikowanej opieki medycznej i my chcemy to zmieniać – zapewnia. •

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10