To pierwsza w historii, a zarazem długo oczekiwana wizyta głowy Kościoła katolickiego w kraju nad Tygrysem i Eufratem.
„Motto papieskiej wizyty «Wszyscy jesteście braćmi» streszcza w jednym zdaniu pragnienia i marzenia ludu umęczonego wojnami oraz zamachami terrorystycznymi” – uważa bp Basel Yaldo, biskup pomocniczy Bagdadu, główny koordynator podróży papieskiej ze strony Kościoła irackiego. W logu oprócz zdania zaczerpniętego z najnowszej encykliki Papieża znajduje się biały gołąb, symbol pokoju. Hierarcha zaznacza, że to pierwsza w historii, a zarazem długo oczekiwana wizyta głowy Kościoła katolickiego w tym kraju nad Tygrysem i Eufratem. Pielgrzymka Franciszka stanowi ogromne źródło nadziei na życie bez wojen, sporów i konfliktów, w klimacie wzajemnego szacunku i tolerancji dla całego ludu irackiego.
Biskup Yaldo zwraca uwagę, że Ojciec Święty 5 marca po południu rozpocznie swoją wizytę w Bagdadzie, gdzie spotka się z władzami: prezydentem i premierem oraz korpusem dyplomatycznym. W katedrze chaldejskiej odprawi Mszę, a następnie odwiedzi katedrę obrządku syryjsko-katolickiego, w której w wyniku zamachu w 2010 roku zginęło blisko 50 osób.
„Najważniejszym etapem pielgrzymki Ojca Świętego będzie wizyta w Ur Chaldejskim na południu Iraku, skąd nasz ojciec Abraham wyruszył z misją powierzoną przez Boga. Tutaj odbędzie się spotkanie przedstawicieli wszystkich religii: chrześcijan, muzułmanów, żydów, jazydów, sabejczyków, wszystkich. W programie znajduje się również wspólna modlitwa. Następnie, trzeci etap pielgrzymki będzie miał miejsce w Mosulu. To dla nas bardzo ważne miasto, ponieważ większość chrześcijan żyjących w Iraku pochodzi z tego miasta – podkreśla bp Yaldo. Starożytne miasto Imperium Asyryjskiego Niniwa, dzisiaj właśnie nosi nazwę Mosul. Tutaj Papież będzie się także modlił za ofiary wojen i przemocy podczas okupacji tych ziem przez Państwo Islamskie. W ciągu jednej nocy z miasta zostało wygnanych i zmuszonych do ucieczki ponad 120 tys. chrześcijan. Musieli pozostawić wszystko, kiedy ISIS wtargnęło do ich domów i wiosek.“
Ojciec Święty odwiedzi także Karakosz, chrześcijańską miejscowość na Równinie Niniwy, gdzie aktualnie dociera pomoc do wygnanych wcześniej wyznawców Chrystusa, aby mogli wrócić na swoje ziemie. Franciszek przybędzie również do Irbilu, w regionie Kurdystaniu, gdzie odprawi Mszę, w której weźmie udział prawdopodobnie ok. 10 tys. chrześcijan przybyłych z całej okolicy. Wizyta w tym mieście będzie również wyrazem tego, że Papież przybywa do wszystkich Irakijczyków.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
"Jesteście umiłowanymi córkami i synami Boga, jesteście umiłowanymi dziećmi Maryi".
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.