Kościół katolicki w Polsce obchodzi dziś XXI Dzień Islamu

Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów jest "Chrześcijanie i muzułmanie: wspólnie chroniąc miejsca kultu".

Z powodu obostrzeń sanitarnych główne obchody w tym roku odbywają się w formule online. - Celem jest odważne stawanie przy prawdzie swej religii i okazanie autentycznej wolności w dialogu - wskazał przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi KEP bp Henryk Ciereszko.

Pisaliśmy o tym:

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - 26 stycznia. Służy on przezwyciężaniu niechęci i uprzedzeń między chrześcijanami a muzułmanami. W tym roku podczas centralnych uroczystości, które rozpoczną się o godz. 18.00 przedstawiciele obydwu religii będą czytać fragmenty Biblii i Koranu odnoszące się do motta tegorocznego spotkania "Chrześcijanie i muzułmanie: wspólnie chroniąc miejsca kultu".

Temat rokrocznie wyznacza przesłanie skierowane do muzułmanów przez Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego na zakończenie miesiąca postu, ramadanu. Podkreślono w nim, że miejsca kultu pełnią ważną rolę w chrześcijaństwie i w islamie, podobnie jak i w innych religiach. Zaznaczono, że są one nie tylko miejscem kultu i modlitwy, ale także "przestrzenią duchowej gościnności". "Wyznawcy innych religii pojawiają się tu przy różnych specjalnych okazjach: ślubach, pogrzebach, wspólnotowych świętach" - czytamy w przesłaniu.

Przeczytaj także: Jak rozmawiać z islamem?

W kontekście niedawnych ataków na kościoły, meczety i synagogi, które stają się atakiem przemocy przypomniano "Dokument o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia" podpisany przez papieża Franciszka i Wielkiego Imama Al-Azharu, Ahmada At Tajjiba z 4 lutego 2019 roku, że "Ochrona miejsc kultu - synagog, kościołów i meczetów - stanowi powinność zagwarantowaną przez religie, ludzkie wartości, prawa oraz konwencje międzynarodowe. Wszelkie próby atakowania miejsc kultu, lub zagrażania im poprzez zamachy, wybuchy, lub zniszczenia - stanowią wypaczenia nauczania religijnego, a także wyraźne pogwałcenie prawa międzynarodowego".

W czasie obchodów XXI Dnia Islamu zaplanowano m.in. dwugłos chrześcijańsko-muzułmański. Ze strony katolickiej głos zabierze o. Ireneusz Sławomir Ledwoń OFM, zaś perspektywę muzułmańską przybliży imam Arkadiusz Miernik. Spotkanie zgodnie z tradycją zwieńczy znak pokoju. "Dzień Islamu ma służyć szerzeniu wśród katolików i muzułmanów idei dialogu między katolikami i wyznawcami islamu, wzajemnemu poznawaniu chrześcijaństwa i islamu oraz istniejących w nich obyczajów, a także przezwyciężaniu niechęci i uprzedzeń między ich wyznawcami, wskazywaniu na to, co łączy, a nie dzieli muzułmanów i chrześcijan" - zaznaczył bp Ciereszko w przesłaniu z okazji obchodów.

O polskich muzułmanach i o tym, jak żyje ta mniejszość religijna w naszym kraju przeczytaj:

Podkreślił, że inicjatywy tej nie można traktować jako ukłonu w stronę islamu. "Wręcz przeciwnie, to odważne stawanie przy prawdzie swej religii i okazanie autentycznej wolności w dialogu i zbliżeniu, bez lęku o naruszanie tożsamości swej wiary, która tylko może być pogłębiona i umocniona przez otwartość oraz prowadzony dialog z wyznawcami innych religii i światopoglądów" - wyjaśnił hierarcha.

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 r. Ustanowiono go decyzją Konferencji Episkopatu Polski, jako dzień modlitw poświęcony islamowi. Organizację ogólnopolskich obchodów powierzono Radzie Wspólnej Katolików i Muzułmanów i Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego KEP. Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów istnieje od 13 czerwca 1997 r. Powołano ją podczas międzyreligijnego spotkania w ramach Dni Tatarów w Warszawie. Współprzewodniczącym ze strony katolickiej jest prof. Agata Skowron-Nalborczyk, współprzewodniczącym ze strony muzułmańskiej jest Rafał Berger. Sekretarzem generalnym jest Grzegorz Olszewski.

Wcześniej regularne modlitwy w intencji pokoju i współdziałania z wyznawcami islamu w świątyniach katolickich w Polsce prowadziła Fundacja Dzieło Odbudowy Miłości D.O.M.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9