W niedzielę w Kościele obchodzony jest "Dzień solidarności z Chorwacją". W odpowiedzi na apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisława Gądeckiego w poszczególnych diecezjach odbędzie się zbiórka do puszek na rzecz poszkodowanych w grudniowym trzęsieniu ziemi w Chorwacji.
Wsparcie zostanie przekazane za pośrednictwem Caritas Polska, która akcję pomocy Chorwatom ogłosiła dzień po kataklizmie. Trzęsienie ziemi miało miejsce 29 grudnia w mieście Petrinja, niedaleko stolicy kraju - Zagrzebia. 6 stycznia doszło w tym regionie do kolejnych wstrząsów.
Według pierwszych doniesień, w wyniku trzęsienia ziemi zginęło siedem osób, a tysiące musiało opuścić swe domy. Miejscowe władze podkreślały, że nie jest to ostateczny bilans tragedii. "Poszkodowani zostali ewakuowani do szkół, obiektów wojskowych i sąsiednich miast. Szpitale w Sisaku i Petrinji są mocno zniszczone i pacjenci musieli zostać ewakuowani. Chorych na Covid-19 przewieziono do Zagrzebia" - poinformowała Caritas Polska.
"Jak dotąd zapewniliśmy dla poszkodowanych tymczasowe schronienie w mobilnych schronieniach, ale ich potrzeby są wciąż znaczne. Pragniemy was zaprosić do naszych wspólnych działań mających zapewnić ciepły i bezpieczny dom potrzebującym rodzinom" - powiedział dyrektor Caritas Chorwacja ks. Fabian Svalina.
"30 grudnia podjąłem decyzję o przeznaczeniu na pomoc poszkodowanym 50 tys. zł i uruchomieniu zbiórki SMS-owej, która w ciągu kilku dni przyniosła kolejne 50 tys. zł" - powiedział dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki. Jak dodał - na apele o przyłączenie się do akcji pomocy Chorwatom zaczęły odpowiadać parafie w różnych rejonach Polski.
Odpowiadając na prośbę Caritas Chorwacji, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki ogłosił niedzielę 24 stycznia "Dniem solidarności z Chorwacją". Tego dnia, zgodnie z decyzjami wydanymi przez poszczególnych ordynariuszy diecezji, w kościołach w całej Polsce będą zbierane ofiary dla tych, którzy ucierpieli w trzęsieniu ziemi w Chorwacji.
"Dzięki temu skala pomocy, jakiej będziemy mogli udzielić, z pewnością znacząco wzrośnie" - ocenił ks. Iżycki przypominając, że "odzew Polaków na apele o wsparcie w podobnych przypadkach jest bardzo duży".
"Kiedy organizowaliśmy akcję pomocową po sierpniowym wybuchu chemikaliów w Bejrucie, w krótkim czasie udało się zebrać ponad 9 mln zł. Ofiarność naszych rodaków pozwoliła na zapewnienie znaczącego wkładu w odbudowę miasta po zniszczeniach, wysłaliśmy też dwa transporty pomocy humanitarnej" - wylicza dyrektor Caritas Polska.
"Jestem przekonany, że wobec tragedii, która dotknęła Chorwację, kraj tak bliski sercom wielu Polaków, również nie pozostaniemy obojętni" - dodał.
Akcję Caritas Polska na rzecz wsparcia ofiar trzęsienia ziemi w Chorwacji można także wesprzeć: przekazując darowiznę, wysyłając SMS o treści CHORWACJA na numer 72052 (koszt 2,46 zł), bądź wpłacając dowolną kwotę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 (tytuł wpłaty CHORWACJA). (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.