24 stycznia "Dniem solidarności z Chorwacją"

W niedzielę w Kościele obchodzony jest "Dzień solidarności z Chorwacją". W odpowiedzi na apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisława Gądeckiego w poszczególnych diecezjach odbędzie się zbiórka do puszek na rzecz poszkodowanych w grudniowym trzęsieniu ziemi w Chorwacji.

Wsparcie zostanie przekazane za pośrednictwem Caritas Polska, która akcję pomocy Chorwatom ogłosiła dzień po kataklizmie. Trzęsienie ziemi miało miejsce 29 grudnia w mieście Petrinja, niedaleko stolicy kraju - Zagrzebia. 6 stycznia doszło w tym regionie do kolejnych wstrząsów.

Według pierwszych doniesień, w wyniku trzęsienia ziemi zginęło siedem osób, a tysiące musiało opuścić swe domy. Miejscowe władze podkreślały, że nie jest to ostateczny bilans tragedii. "Poszkodowani zostali ewakuowani do szkół, obiektów wojskowych i sąsiednich miast. Szpitale w Sisaku i Petrinji są mocno zniszczone i pacjenci musieli zostać ewakuowani. Chorych na Covid-19 przewieziono do Zagrzebia" - poinformowała Caritas Polska.

"Jak dotąd zapewniliśmy dla poszkodowanych tymczasowe schronienie w mobilnych schronieniach, ale ich potrzeby są wciąż znaczne. Pragniemy was zaprosić do naszych wspólnych działań mających zapewnić ciepły i bezpieczny dom potrzebującym rodzinom" - powiedział dyrektor Caritas Chorwacja ks. Fabian Svalina.

"30 grudnia podjąłem decyzję o przeznaczeniu na pomoc poszkodowanym 50 tys. zł i uruchomieniu zbiórki SMS-owej, która w ciągu kilku dni przyniosła kolejne 50 tys. zł" - powiedział dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki. Jak dodał - na apele o przyłączenie się do akcji pomocy Chorwatom zaczęły odpowiadać parafie w różnych rejonach Polski.

Odpowiadając na prośbę Caritas Chorwacji, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki ogłosił niedzielę 24 stycznia "Dniem solidarności z Chorwacją". Tego dnia, zgodnie z decyzjami wydanymi przez poszczególnych ordynariuszy diecezji, w kościołach w całej Polsce będą zbierane ofiary dla tych, którzy ucierpieli w trzęsieniu ziemi w Chorwacji.

"Dzięki temu skala pomocy, jakiej będziemy mogli udzielić, z pewnością znacząco wzrośnie" - ocenił ks. Iżycki przypominając, że "odzew Polaków na apele o wsparcie w podobnych przypadkach jest bardzo duży".

"Kiedy organizowaliśmy akcję pomocową po sierpniowym wybuchu chemikaliów w Bejrucie, w krótkim czasie udało się zebrać ponad 9 mln zł. Ofiarność naszych rodaków pozwoliła na zapewnienie znaczącego wkładu w odbudowę miasta po zniszczeniach, wysłaliśmy też dwa transporty pomocy humanitarnej" - wylicza dyrektor Caritas Polska.

"Jestem przekonany, że wobec tragedii, która dotknęła Chorwację, kraj tak bliski sercom wielu Polaków, również nie pozostaniemy obojętni" - dodał.

Akcję Caritas Polska na rzecz wsparcia ofiar trzęsienia ziemi w Chorwacji można także wesprzeć: przekazując darowiznę, wysyłając SMS o treści CHORWACJA na numer 72052 (koszt 2,46 zł), bądź wpłacając dowolną kwotę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 (tytuł wpłaty CHORWACJA). (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6