Modlitwa na cmentarzu żydowskim, liturgia słowa i koncert złożą się program centralnych obchodów 24. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Hasłem wydarzenia, które odbędzie się 17 stycznia na warszawskiej Pradze są słowa: „Życie i śmierć. ‘Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście’”. Ten biblijny cytat pochodzi z Księgi Powtórzonego Prawa (Pwt 30,15).
W związku z pandemią program obchodów jest mocno zredukowany w porównaniu z przebiegiem poprzednich edycji. Uroczystości z udziałem naczelnego rabina Polski, Michaela Schudricha, rozpoczną się poranną modlitwą na Cmentarzu Żydowskim na Bródnie.
O godz. 16.00 w auli kurii warszawsko-praskiej przy ul. Floriańskiej odbędzie się Liturgia Słowa. Następnie zaplanowano koncert znanego żydowskiego kantora Symchy Kellera z zespołem. Będzie to muzyczna opowieść o dawnym i współczesnym życiu polskich Żydów – powiedział KAI bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem..
Natomiast we wtorek, 19 stycznia odbędzie się sympozjum z udziałem przedstawicieli strony żydowskiej oraz Kościoła katolickiego, poświęcone hasłu Dnia Judaizmu.
Wydarzenie odbędzie się na terenie diecezji warszawsko-praskiej, na której bardzo mocno zaznaczyła się obecność wspólnoty żydowskiej – zaznaczył bp Markowski. Przypomniał o bohaterskim udziale Żydów w insurekcji kościuszkowskiej oraz ich wkładzie w kulturę i życie codzienne wielu miejscowości tego regionu, takich jak Mińsk Mazowiecki czy Otwock.
Duchowny przywołał też postaci dwóch otwockich księży, uhonorowanych tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyznawanym przez jerozolimski Instytut Yad Vashem za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej. Byli to: proboszcz parafii św. Wincentego a Paulo i budowniczy kościoła ks. Ludwik Wolski oraz ks. Jan Raczkowski, wikariusz tej parafii w latach 1941-1947.
Hasło obchodów „Życie i śmierć. ‘Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście’” wybrano w kontekście obecnie przeżywanej pandemii – podkreślił bp Markowski. Wyraził też nadzieję, że wydarzenie posłuży pogłębionej refleksji nad istotą życia, jego kruchością oraz nad upływającym czasem.
„Pandemia spowodowała utratę poczucia bezpieczeństwa, niepewność co do przyszłości i smutną refleksję, że coś takiego mogło się wydarzyć w XXI wieku, przy tak zaawansowanych technikach i możliwościach współczesnego świata” – powiedział duchowny.
Zdaniem bp. Markowskiego, wbrew lansowanym opiniom o kryzysie życia religijnego i instytucji religijnych, religie – zarówno w wymiarze duchowym jak i instytucjonalnym – są, być może, potrzebne dziś bardziej niż kiedykolwiek. Próby odpowiedzi na kluczowe pytania podejmuje zarówno judaizm jak i chrześcijaństwo i to bardzo mocno łączy obydwie religie – zaznaczył warszawski biskup pomocniczy.
***
Po raz pierwszy Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce obchodzono w 1998 r. w Warszawie. Od tego czasu centralne obchody odbywają się w największych polskich miastach, a równoczesne w wielu innych miejscowościach.
Ustanowiony przez Episkopat Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa i przypominać, że antysemityzm jest grzechem. Ma też przybliżać nauczanie Kościoła po II Soborze Watykańskim na temat Żydów i ich religii. Służy też posoborowemu wyjaśnianiu tekstów Pisma Świętego, które w przeszłości mogły być interpretowane w sposób antyjudaistyczny i antysemicki.
Co roku centralne obchody Dnia Judaizmu organizuje inna polska diecezja wraz z powołanym w 1996 r. Komitetem ds. Dialogu z Judaizmem.
Obecnie do gmin żydowskich w Polsce należy ok. 4 tys. osób, natomiast społeczność Żydów w Polsce szacuje się na ok. 20 tys.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.