Kościół na świecie 2020 – najważniejsze wydarzenia

Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2020 roku w Kościele katolickim na świecie.

SIERPIEŃ

6-15, Japonia. W związku z 75. rocznicą zrzucenia bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki modlono się o pokój na świecie. W „Modlitwie o pokój” wierni prosili Boga o pomoc w utworzeniu społeczeństwa wolnego od dyskryminacji, szanującego życie i prawa człowieka. Prosili o możliwość prowadzenia dialogu, zrozumienie i współpracę między krajami i narodami. Do modlitwy włączyły się Kościoły na całym świecie, apelując o rozbrojenie jądrowe. Biskupi przypomnieli słowa papieża Franciszka wypowiedziane podczas pielgrzymki do Japonii w 2019 r., że niemoralne jest zarówno wykorzystanie energii atomowej w celach wojskowych, jak i samo posiadanie broni nuklearnej.

9, Hongkong. Kardynałowie z Mjanmy i Indonezji znaleźli się wśród 76 sygnatariuszy apelu o działania mające powstrzymać „jedną z najbardziej skandalicznych tragedii ludzkich od czasu Holokaustu: potencjalnego ludobójstwa Ujgurów i innych muzułmanów w Chinach”. Obok kard. Charlesa Maunga Bo z Mjanmy, stojącego na czele Federacji Konferencji Biskupich Azji, oraz kard. Ignatiusa Suharyo z Indonezji, dokument podpisali m.in. były anglikański arcybiskup Canterbury Rowan Williams oraz przedstawiciele koptów, żydów, muzułmanów i buddystów z Wielkiej Brytanii.

10, Białoruś. Do modlitwy za kraj wezwał metropolita mińsko-mohylowski abp Tadeusz Kondrusiewicz podczas Mszy św., jaką odprawiał w Rakowie niedaleko Mińska. Zaapelował o zwołanie okrągłego stołu i rozwiązywanie napięć społecznych na drodze dialogu. 9 sierpnia na Białorusi odbyły się wybory prezydenckie. Po zamknięciu lokali wyborczych oficjalnie ogłoszono, że zdecydowanie wygrał rządzący krajem od 26 lat Alaksandr Łukaszenka. Na wiadomość o tym na ulice wyszły dziesiątki tysięcy mieszkańców Białorusi, domagając się jego odejścia i podania prawdziwych wyników głosowania. Przeciwko fałszerstwom wyborczym protestowali katolicy i prawosławni. Protesty trwają do dziś.

18-23. Włochy. Pandemia koronawirusa naznaczyła tegoroczny 41. Mityng Przyjaźni Między Narodami, organizowany co roku w Rimini przez Wspólnotę Komunia i Wyzwolenie. Hasłem mityngu były słowa: „Bez zadziwienia stajemy się głusi na to, co wzniosłe”. Tematykę spotkań, prelekcji i dyskusji zdominował związany z pandemią kryzys. Wszystkie wydarzenia były dostępne za pośrednictwem internetu.

29, Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego i Światowa Rada Kościołów (ŚRK) ogłosiły wspólny dokument “Służąc zranionemu światu w solidarności międzyreligijnej: chrześcijańskie wezwanie do refleksji i działania w czasie i po pandemii COVID-19”. Jego celem było zachęcenie Kościołów i organizacji chrześcijańskich do zastanowienia się nad ważnością solidarności ludzi wierzących w świecie dotkniętym obecną zarazą.

31, Polska. Straż graniczna Republiki Białorusi odmówiła powrotu do kraju metropolicie mińsko-mohylowskiemu abp. Tadeuszowi Kondrusiewiczowi, przewodniczącemu Konferencji Biskupów Katolickich Białorusi. Komentując niewpuszczenie go do kraju Alaksandr Łukaszenka powiedział, że przyczyną było rzekome zaangażowanie hierarchy w politykę. 23 grudnia, po prawie czteromiesięcznym pobycie w Polsce, władze pozwoliły arcybiskupowi na powrót do kraju.

WRZESIEŃ

3-4, Liban. „Nie jesteście sami. Wspiera was cały świat” – powiedział młodym Libańczykom sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. Najbliższy współpracownik papieża przebywał w Bejrucie, by wyrazić solidarność Franciszka z Libańczykami oraz przekazać wyrazy współczucia rodzinom ofiar katastrofy z 4 sierpnia 2020 roku. Gość z Watykanu spotkał się m.in. z przedstawicielami różnych wspólnot religijnych, zarówno chrześcijańskich, jak i muzułmańskich, przewodniczył modlitwie w ogrodach sanktuarium Matki Bożej w Harissie, odwiedził meczet Mohammada al-Amina, rozmawiał z prezydentem Michelem Aounem i z patriarchą maronickim kard. Bécharą Boutrosem Rai.

11-14, Białoruś. Wizytę w tym kraju złożył sekretarz w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami abp Paul Richard Gallagher. Spotkał się tam m.in. z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką i ministrem spraw zagranicznych tego kraju Uładzimirem Makiejem.

28, Niemcy. 230 biskupów z 43 krajów podpisało się pod wspólnym oświadczeniem, domagającym się wprowadzenia przepisów, które będą zobowiązywały przedsiębiorców i koncerny międzynarodowe do poszanowania praw człowieka i ochrony środowiska. W dokumencie tym biskupi domagają się, aby kryzys wywołany koronawirusem wykorzystać jako szansę dla solidarnej i ekologicznej przebudowy zasad gospodarki. Należy „skończyć z systemem napędzanym zyskiem i związaną z tym mentalnością marginalizowania” – głosi oświadczenie.

25-26, Europa. Biskupi zachęcają narody i państwa naszego kontynentu do otwierania się na innych, do spoglądania w dzień jutrzejszy z nową ufnością, wspólnego wędrowania w przyszłość w świetle Chrystusa Zmartwychwstałego i w duchu odnowionej solidarności. Mówi o tym ich ordzie, ogłoszone na zakończenie dorocznego zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), które obradowało w formie online pod hasłem „Kościół w Europie po pandemii. Perspektywy dla stworzenia i wspólnot”. Pierwotnie miało się odbyć w Pradze – stolicy Czech. W trakcie obrad poinformowano, że kryzys koronawirusa dotknął mocno Kościół katolicki w Europie. Covid-19 i choroby towarzyszące były przyczyną śmierci 400 księży i zakonników, w większości w podeszłym wieku.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11