Kard. Menichelli: Rodzina dysponuje wielkim potencjałem łaski

„Wielkim błogosławieństwem i naglącym zaproszeniem” nazwał wczorajszą zapowiedź Papieża Franciszka o rozpoczęciu specjalnego Roku „Rodziny Amoris Laetitia” kard. Edoardo Menichelli. Uważa on, że rodzina znajduje się w centrum duszpasterskiej troski Kościoła i poprzez swoją żywotność może mu wiele ofiarować. Według purpurata duszpasterstwo rodzin jest bardzo angażujące, wymaga sporego trudu, a nie zawsze przynosi bezpośrednie efekty.

W wypowiedzi dla rozgłośni papieskiej były arcybiskup Ankony zaznaczył, że troska Kościoła o rodziny ma szeroki zasięg i obejmuje bardzo różnorodną problematykę: edukacyjną, etyczną, społeczną oraz formacyjną.

„Jedyną rzeczą, jedyną drogą, która powinniśmy podjąć, aby nadrobić stracony czas i opóźnienia w duszpasterstwie rodzin, jest pogłębienie świadomości polegające na ponownym odkryciu łaski sakramentalnej działającej oprócz samego uświęcenia w sakramentach chrztu i małżeństwa. Ta są dwie łaski sakramentalne, angażujące tych, którzy je otrzymują i przeżywają, poprzez ciągle płynącą z nich nowość i aktualność – podkreślił kard. Menichelli. – Rodzina opiera się na tych dwóch sakramentach, oczywiście ożywianych przez Eucharystię. Świadomość, że małżonkowie i rodzina, którą następnie tworzą, obdarzona jest tym «kapitałem», tym potencjałem łaski Bożej, powinna pomóc nam wszystkim ponownie wyruszyć w drogę oraz znieść wszelkie opóźnienia.“

Kard. Menichelli zauważył, że chodzi następnie o uświadomienie, że rodzina opierająca się na tych dwóch sakramentach: chrztu i małżeństwa jest podmiotem duszpasterstwa. Nie chodzi bowiem o duszpasterstwo dla rodziny, ale z rodziną, z jej czynnym udziałem.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10