Rzecznik KEP: Spotkania abp. Gądeckiego z pokrzywdzonymi miały charakter duszpasterski

Ksiądz Gęsiak odniósł się do artykułu opublikowanego na jednym z portali internetowych, w którym zarzuca się przewodniczącemu KEP, że po spotkaniu z Januszem Szymikiem 14 maja 2019 r. nie zrealizował zapisów dokumentu "Vos estis lux mundi".

W nawiązaniu do artykułu opublikowanego na jednym z portali internetowych, w którym zarzuca się przewodniczącemu KEP, że po spotkaniu z Januszem Szymikiem 14 maja 2019 r. nie zrealizował zapisów dokumentu "Vos estis lux mundi", należy przypomnieć, iż spotkania abp. Stanisława Gądeckiego z pokrzywdzonymi odbywały się w odpowiedzi na zachętę Ojca Świętego Franciszka. Miały charakter duszpasterski, niepubliczny, o czym osoby zapraszane były informowane. Oznacza to, że spotkania te nie były częścią procedury kanonicznej i dlatego nie były protokołowane - napisał w opublikowanym w poniedziałek oświadczeniu rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

OŚWIADCZENIE RZECZNIKA KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

W nawiązaniu do artykułu „List do papieża Franciszka. Tym razem w sprawie abp. Gądeckiego”, opublikowanego na jednym z portali internetowych, w którym zarzuca się przewodniczącemu KEP, iż po spotkaniu z p. Januszem Szymikiem dnia 14 maja 2019 roku nie zrealizował zapisów dokumentu "Vos estis lux mundi", należy przypomnieć, że:

1. Spotkania abp. Stanisława Gądeckiego z pokrzywdzonymi odbywały się w odpowiedzi na zachętę Ojca Świętego Franciszka. Miały one charakter duszpasterski, prywatny (to znaczy niepubliczny), o czym osoby zapraszane były informowane. Oznacza to, że spotkania te nie były częścią procedury kanonicznej i dlatego nie były protokołowane ani stenotypowane dla możliwości ewentualnego wykorzystania tych materiałów w przyszłości.

2. W dniu, w którym odbywało się spotkanie, nie obowiązywały jeszcze przepisy "Vos Estis lux mundi".

3. Jednak wobec pojawiających się w późniejszym czasie w przestrzeni medialnej wątpliwości co do zaangażowania byłego metropolity krakowskiego w tę sprawę, sam kard. Stanisław Dziwisza kilkakrotnie zaznaczał w swoich publicznych wypowiedziach, że proponuje, aby wyjaśniła je komisja, o co również postulował przewodniczący KEP w Oświadczeniu z dnia 10 listopada 2020 roku.

ks. Leszek Gęsiak SJ

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 21 grudnia 2020 r.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8