Ruszyła hebrajska wersja portalu Radia Watykańskiego

Dziś 17 grudnia ruszyła hebrajska wersja portalu Vatican News, multimedialnej platformy informacyjnej Radia Watykańskiego.

Obecnie papieskie wiadomości można czytać w 36 językach. „Hebrajski to język niezwykle ważny dla nas chrześcijan ze względu na swoją symbolikę i historię” – powiedział abp Pierbattista Pizzaballa, łaciński patriarcha Jerozolimy.

W swoich wystąpieniach Papież Franciszek często wzywa ludy zamieszkujące Ziemię Świętą do zaangażowania się w poszukiwanie pokojowych rozwiązań dla regionalnych konfliktów, które uniemożliwiają w tej części świata życie w spokoju i dobrobycie. „Dlatego tak ważne jest, aby przesłanie Papieża, które zawsze jest zaproszeniem do pojednania i przebaczenia, rozbrzmiewało również w języku hebrajskim” – powiedział abp Pizzaballa.

Łaciński patriarcha Jerozolimy podkreślił wysiłki podejmowane przez Kościół od czasów Soboru Watykańskiego II, budowania przyjaznych stosunków z narodem żydowskim. „Nowa wersja językowa watykańskich mediów jest jednym z elementów tego dialogu” – powiedział abp Pizzaballa. W swoim przesłaniu wystosowanym z okazji powstania nowej wersji językowej Vatican News wspomina symboliczne momenty, które przyczyniły się do budowy przyjaznych stosunków z Żydami, takie jak wizyty ostatnich Papieży w synagogach w różnych częściach świata, spotkania z przedstawicielami narodu żydowskiego, wizyty w Ziemi Świętej, modlitwy przy Ścianie Płaczu i przy Pomniku Zagłady w Yad Vashem.

Łaciński patriarcha Jerozolimy zaznaczył, że język hebrajski nie jest wyłącznie jednym z języków, w jakich przemawia Stolica Apostolska. „Hebrajski jest językiem, który leży u podstaw Kościoła. Obok greckiego i aramejskiego jest to język Pisma Świętego” – przypomniał hierarcha.

Hebrajski, w którym można obecnie czytać o działalności Papieża Franciszka, nie jest rzecz jasna starożytną wersją tego języka, którą możemy znaleźć w księgach biblijnych, ale hebrajskim współczesnym, który odrodził się w czasach nowożytnych. Jest on jednak bezpośrednio związany z językiem proroków i starożytnych królów, a także narodem żydowskim z czasów działalności publicznej Jezusa z Nazaretu.

Język hebrajski nie jest w rzeczywistości medialnej Stolicy Apostolskiej czymś nowym. Na stronie internetowej Radia Watykańskiego zadebiutował on w październiku 2010 roku, z okazji Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów na Bliskim Wschodzie. Dziś wraca w nowej odsłonie mediów watykańskich.

Vatican News to multimedialny portal informacyjny Stolicy Apostolskiej, który powstał trzy lata temu. Wraz z Radiem Watykańskim i L'Osservatore Romano informuje o działalności Papieża, Stolicy Apostolskiej i wydarzeniach związanych z Kościołem katolickim i chrześcijaństwem na całym świecie. Vatican News ma także zadanie ewangelizacyjne – niesienie przesłania Dobrej Nowiny na cały świat.

Hebrajską wersję portalu Vatican News można znaleźć tutaj: https://www.vaticannews.va/he.html

 
«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11