Papież: trzeba promować kulturę troski o klimat

„Nie zabierajmy nowym pokoleniom nadziei na lepszą przyszłość”

„Przyszedł czas na dokonanie zmiany kursu. Nie zabierajmy nowym pokoleniom nadziei na lepszą przyszłość” – powiedział Papież w wideoprzesłaniu skierowanym do uczestników „Wirtualnego Szczytu Klimatycznego Wysokiego Szczebla”. Wydarzenie zorganizowały: Francja i Wielka Brytania, przy udziale Chile oraz Włoch. Franciszek zwrócił uwagę, że aktualna pandemia i zmiany klimatyczne nie dotyczą jedynie środowiska, ale mają wymiar etyczny, społeczny, ekonomiczny oraz polityczny, szczególnie jeśli chodzi o wpływ na życie najbiedniejszych oraz najsłabszych. Dlatego ważne jest podjęcie odpowiedzialności za wspólne i solidarne zaangażowania w promocję kultury troski, która postawi w centrum ludzką godność oraz dobro wspólne.

Ojciec Święty przypomniał, że nie można niektórych działań przesuwać na później. Państwo Miasto Watykan angażuje się w ograniczenie do zera emisji gazów cieplarnianych przed 2050 rokiem, intensyfikując wysiłki na rzecz ochrony środowiska. Od wielu lat podejmowane są działania służące rozsądnemu zużywaniu zasobów naturalnych, takich jak woda i energia, wydajności energetycznej, zrównoważonej zmienności, zalesiania oraz racjonalnego zarządzania odpadami.

Papież – potrzebne przymierze człowieka ze środowiskiem

„Stolica Apostolska angażuje się w promocję edukacji do ekologii integralnej. Rozwiązania polityczne i techniczne powinny zostać uzupełnione procesem edukacyjnym sprzyjającym modelom kulturowym rozwoju oraz równowagi skupionym na braterstwie i przymierzu pomiędzy człowiekiem a środowiskiem – podkreślił Franciszek. – W tej perspektywie zainicjowałem Globalny pakt edukacyjny, aby towarzyszyć szkołom oraz uniwersytetom katolickim, do których uczęszcza ponad 60 mln. uczniów i studentów na wszystkich kontynentach; wsparłem także projekt Ekonomia Franciszka, poprzez który młodzi ekonomiści, przedsiębiorcy, specjaliści od finansów i świata pracy, podejmą nowe drogi, które przezwyciężą ubóstwo energetyczne oraz postawią troskę o dobra wspólne w centrum polityk krajowych i międzynarodowych, i które będą sprzyjały zrównoważonej produkcji także w krajach o niskim dochodzie, dzieląc się odpowiednimi rozwiniętymi technologiami.“

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5