Do wspólnej modlitwy można włączyć się, korzystając z modlitw dostępnych na internetowej stronie inicjatywy.
"STP Marie" - francuski skrót od słów "Proszę Cię Maryjo", to tytuł nowenny, jaką przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny modlą się Francuzi w całym kraju. Inicjatywa, która narodziła się w archidiecezji lyońskiej, nawiązuje do Święta Świateł - obchodzonego tam każdego roku właśnie 8 grudnia jako wotum wdzięczności za ocalenie przed epidemią dżumy w 1643 r.
Kolejny raz w czasie pandemii katolicy we Francji mobilizują się za pośrednictwem internetu, odwołując się zarazem do tradycji modlitewnych głęboko osadzonych w ich historii i kulturze. Tym razem inicjatywa wychodzi z archidiecezji lyońskiej, gdzie katolicy od XVII w. świętują uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP jako dzień wdzięczności wobec Maryi za ocalenie z zarazy dżumy. W tym roku chcą poprzedzić to święto nowenną, która obejmie cały kraj i modlić się o pokój i bezpieczeństwo w swojej ojczyźnie.
"Naszym celem jest, aby ten ruch rozprzestrzenił się na terenie całego kraju, i aby dotknął nie tylko katolików, ale by każdy mógł 8 grudnia ustawić w oknie świecę" - wyjaśnia ks. Patrice Guerre, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Saint-Pothin, jeden z inicjatorów nowenny, nawiązując do tradycji corocznego zapalania świec w oknach domów, grudnia ku czci Maryi.
Jak dodaje, w tym roku mają one symbolizować pragnienie odbudowania jedności po podziałach, jakie sprowokowała pandemia, także wśród katolików. Mają być też symbolem wzywania opieki Matki Bożej w czasie pandemii i zamachów. Organizatorzy zachęcają, by czas nowenny był ożywieniem nabożeństwa do Maryi w parafiach i lokalnych wspólnotach.
Do wspólnej modlitwy, którą Francuzi pragną rozszerzyć też poza granice swojego kraju, można włączyć się, korzystając z modlitw dostępnych na internetowej stronie inicjatywy. Można też wyrazić swoją łączność w modlitwie poprzez zapalenie "wirtualnego lampionu": https://stpmarie.com/carte-des-lumignons/ Udział we wspólnym nabożeństwie jest też oznaczany hasztagiem: #illuminezcommejamais (pol. rozświetlcie, jak nigdy).
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.