Poznań: rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego dr Błeńskiej

Ze względu na restrykcje sanitarne w katedrze może przebywać do 250 wiernych, ale uroczystość będzie transmitowana w radiu i w Internecie.

Reklama

W Niedzielę Misyjną i wspomnienie św. Łukasza, patrona lekarzy, rozpocznie się proces beatyfikacyjny pochodzącej z Poznania lekarki i misjonarki, „ambasadorki misyjnego laikatu”, dr Wandy Błeńskiej. „Przez ponad 40 lat ofiarnie leczyła trędowatych w Ugandzie” – mówi ks. Jarosław Czyżewski, postulator procesu. Uroczystej sesji trybunału 18 października oraz Mszy św. w katedrze poznańskiej będzie przewodniczyć delegat metropolity poznańskiego, bp Damian Bryl.

„Koronawirus pokrzyżował plany osobom, które bardzo pragnęły uczestniczyć w tej uroczystości – abp. Stanisławowi Gądeckiemu i bp. Szymonowi Stułkowskiemu. To właśnie bp Szymon co miesiąc od dnia śmierci dr Błeńskiej gromadzi młodzież przy grobie misjonarki na wspólnej modlitwie różańcowej” – wyjaśnia ks. Maciej Szczepaniak.

Ze względu na restrykcje sanitarne w katedrze może przebywać do 250 wiernych, ale uroczystość będzie transmitowana w radiu i w Internecie.

„Światowa Niedziela Misyjna i święto patrona lekarzy św. Łukasza to dzień, który doskonale wyraża powołanie misyjne i lekarskie Matki Trędowatych” – mówi ks. Jarosław Czyżewski. Postulator procesu beatyfikacyjnego przypomina, że dr Błeńska od dzieciństwa marzyła, by zostać lekarką pracującą na misjach. „Mówiła też: to jest ładna praca – być lekarzem na misjach. Bo nie tylko leczy się choroby, ale również duszę” – zauważa ks. Czyżewski.

Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 r. w Poznaniu, uzyskała dyplom lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego w 1934 r. Po II wojnie światowej, w której uczestniczyła jako żołnierz Armii Krajowej, uzyskała też dyplom Instytutu Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu.

W 1950 r. wyjechała do Ugandy, gdzie w Bulubie nad jeziorem Victoria ofiarnie oddawała się służbie chorym, zwłaszcza trędowatym. Dzięki poznańskiej lekarce tamtejsza placówka sióstr franciszkanek zyskała światową sławę, a centrum szkoleniowe szpitala nosi nazwę „Wanda Blenska Training Centre”. Centrum medyczne jej imienia działa też w Befasy na Madagaskarze.

Doktor Błeńska otrzymała od papieża Jana Pawła II najwyższe odznaczenie przyznawane świeckim zaangażowanym w życie Kościoła, Order Świętego Sylwestra. Jest honorową obywatelką Ugandy i miasta Poznania. Papież Franciszek wybrał dr Błeńską na świadka wiary Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego w 2019 r.

W stolicy Wielkopolski działa Szkoła Społeczna im. dr Wandy Błeńskiej, położona na Piątkowie w pobliżu ronda jej imienia. Jej imię nadano Akademickiemu Kołu Misjologicznemu w Poznaniu - misjonarka działała w nim w latach międzywojennych. W 2018 r. została wybrana przez mieszkańców „Poznanianką stulecia”.

Od 2019 r. działa strona internetowa wandablenska.pl w języku polskim, angielskim, hiszpańskim, portugalskim, włoskim, chińskim, arabskim, rosyjskim, niemieckim i francuskim.

Wanda Błeńska zmarła 27 listopada 2014 r. w wieku 103 lat. Co miesiąc przy jej grobie na cmentarzu jeżyckim gromadzą się wierni odmawiając różaniec.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7