Papież: Tzw. normalność była chora na niesprawiedliwość i nierówność

Tak zwana normalność przed pandemią "była chora na niesprawiedliwość, nierówności i degradację środowiska" - powiedział w środę papież Franciszek. Dodał, że trzeba znaleźć lekarstwo nie tylko na koronawirusa, ale i na "wielkie wirusy ludzkie i społeczno-ekonomiczne".

Podczas audiencji generalnej, w kolejnej katechezie na temat wychodzenia z kryzysu pandemii papież podkreślił: "Mówi się: wracamy do normalności". "Nie, tak być nie może" - stwierdził.

Franciszek wskazywał, że godność, solidarność i pomocniczość są niezbędnymi sposobami promowania ludzkiej godności i dobra wspólnego.

"Mały wirus dalej wywołuje głębokie rany i demaskuje naszą słabość fizyczną, społeczną i duchową, obnażył wielkie nierówności panujące na świecie; nierówność szans, dóbr, dostępu do opieki zdrowotnej, technologii" - powiedział.

Wyraził przekonanie, że nierówności te "nie są naturalne ani nieuniknione", lecz są "dziełem człowieka i wynikają z modelu wzrostu oderwanego od najgłębszych wartości". "To doprowadziło do utraty nadziei przez wielu i zwiększyło niepewność oraz niepokój" - ocenił papież.

Jego zdaniem nie można czekać na to, aż problemy te rozwiąże model ekonomiczny, który leży u podstaw "niesprawiedliwego i niezrównoważonego rozwoju".

Franciszek zaapelował o pilne działania, by wypracować zasady "dobrej polityki" oraz systemów organizacji społecznej, w których "wynagradza się uczestnictwo, troskę i wielkoduszność, a nie obojętność, wyzysk i partykularne interesy".

"Społeczeństwo solidarne i sprawiedliwe jest zdrowsze" - oświadczył papież.

Zwracając się do Polaków przypomniał, że rozpocznie się wkrótce październik, czyli miesiąc tradycyjnie poświęcony Matce Bożej Różańcowej.

"Bądźcie wierni waszemu zwyczajowi modlitwy różańcowej w waszych wspólnotach, a szczególnie w rodzinach. Rozważając każdego dnia tajemnice życia Maryi w świetle zbawczego dzieła Jej Syna, pozwólcie Jej uczestniczyć w waszych radościach, w waszych troskach i w chwilach szczęścia" - dodał Franciszek.

Audiencja generalna odbyła się ponownie na dziedzińcu świętego Damazego przed Pałacem Apostolskim, gdzie mieści się mniej wiernych. Przed jej rozpoczęciem Franciszek długo rozmawiał z pielgrzymami z wielu krajów i ich błogosławił. Wszyscy mieli maseczki.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7