Brazylijska kampania „Ile jest warte życie?”

Kościół w Brazylii realizuje kampanię „Ile jest warte życie?”. Jej celem jest zmobilizowanie społeczeństwa do przeciwstawiania się handlowi ludźmi i uświadomienie, jak wciąż wielką plagą jest ten proceder.

Pięciodniowa akcja zakończy się w przypadający 30 lipca Światowy Dzień Walki z Handlem Ludźmi. Promowana przez brazylijski episkopat kampania chce też zwrócić uwagę na los ofiar i konieczność zagwarantowania im należnych praw. Ze względu na trwającą pandemię koronawirusa całe przedsięwzięcie realizowane jest za pośrednictwem internetu.
W ramach kampanii odbyło się m.in. transmitowane na żywo spotkanie z bp.  Evaristo Pascoalem Spenglerem i siostrą Eurides Alves de Oliveirą, którzy należą do specjalnej komisji episkopatu ds. zwalczania handlu ludźmi oraz z ks. Moberto Marinuccim ze skalabryniańskiego centrum studium migracji. Wezwano władze Brazylii do podjęcia bardziej zdecydowanej walki z handlem ludźmi i aplikacji cięższych kar dla przestępców.

Według oficjalnych danych ponad 40 mln osób w świecie pada ofiarą handlarzy ludźmi. Pandemia spowodowała nasilenie tego procederu. Zarówno w Brazylii, jak i innych krajach Ameryki Łacińskiej, ze względu na pogłębiający się aktualnie kryzys ekonomiczny, przestępcy bez jakichkolwiek skrupułów wykorzystują naiwność ludzi poszukujących pracy.

Występujący handel ludźmi ma przynajmniej cztery cele: wykorzystywanie seksualne, niewolnicza praca, handel organami, nielegalna adopcja dzieci. Najwięcej zidentyfikowanych ofiar handlu ludźmi to kobiety, dzieci i dorastająca młodzież wykorzystywani seksualnie. Na drugim miejscu w Brazylii występuje wykorzystywanie ludzi poszukujących pracy. Najczęściej wywożeni są na wielkie plantacje owoców czy trzciny cukrowej. Nielegalni robotnicy mieszkają w prymitywnych warunkach, zmuszani są do kupowania żywności w sklepie kolonialnym. Wszystkie zakupy notowane są w specjalnym zeszycie i pod koniec miesiąca następuje rozliczenie. Najczęściej okazuje się, że pracujący niewolnik jest dłużny właścicielowi, bo wartość wykupionych rzeczy przekracza umówioną płacę miesięczną. W środkach przekazu, na plakatach umieszczanych na słupach elektrycznych pojawiają się ogłoszenia o zaginięciu kilkuletnich dzieci. Najczęściej wykorzystywane są one do pobierania organów do przeszczepów, które potem są sprzedawane w nielegalnym handlu.

Handel ludźmi dehumanizuje i przekształca osoby w przedmioty, wykorzeniając z nich godność i wolność, dwa podstawowe prawa każdej osoby ludzkiej. Stąd też zaangażowanie brazylijskiego Kościoła w ochronę godności każdego człowieka.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9