Prezydent USA przyjął do Białego Domu greckoprawosławnego arcybiskupa Ameryki.
„Wyraziłem nasze wielkie oburzenie faktem islamizacji świątyni oraz zaniepokojenie stanem bezpieczeństwa Patriarchatu Ekumenicznego, a także wolności religijnej” - napisał na Twitterze greckoprawosławny hierarcha po 15-minutowym spotkaniu z Trumpem wieczorem 23 lipca w Waszyngtonie.
Według portalu Orthodox Times, Trump miał wyrazić wielkie niezadowolenie z decyzji prezydenta Turcji Recepa Tayypa Erdoğana. Wyraził też zatroskanie kwestią ochrony praw człowieka, a zwłaszcza wolnością religijną mniejszości w Turcji.
Abp Elpidofor spotkał się też z wiceprezydentem Mike Pencem. „Stany Zjednoczone stanowczo opowiadają się po stronie Kościoła greckoprawosławnego, domagając się, aby Hagia Sophia pozostała dostępna jako źródło inspiracji i refleksji dla każdego człowieka każdej wiary”, napisał Pence na Twitterze po tym spotkaniu.
Hagia Sophia w Stambule stała się dziś oficjalnie meczetem. W pierwszej po 86 latach piątkowej modlitwie islamskiej z udziałem prezydenta Erdoğana uczestniczyło ok. dwóch tysięcy osób. Jak podały agencje, dzień wcześniej Erdoğan osobiście sprawdził stan prac przygotowawczych i odsłonił szyld nad wejściem głównym z napisem: Wielki Meczet Ayasofya.
Mimo iż przekształcenie Hagii Sophii w meczet stało się faktem, nie ustają głosy krytyki tej decyzji. Turecki laureat Literackiej Nagrody Nobla Orhan Pamuk powiedział w wywiadzie dla Deutsche Welle, że ta decyzja sprzeciwia się zamiarom Mustafy Kemala Atatürka. Jego celem była bowiem Turcja świecka, zachowująca zdobycze wielkiej kultury i cywilizacji europejskiej”. Jednak opozycja nie zajęła dostatecznie silnego stanowiska przeciwko decyzji Erdoğana, a krytykom było trudno przebić się do opinii publicznej.
Muzułmański intelektualista i polityk opozycyjny Cihangir İslam oskarżył turecki rząd o hipokryzję. „To nie będzie modlitwa, to będzie polityczna demonstracja”, powiedział w rozmowie z „Die Welt”. Jego zdaniem rząd chce utrzymać swoją władzę i „to jest jedyny powód, dla którego czasami posługuje się retoryką religijną”.
Jednocześnie turecki polityk sprzeciwił się opiniom o „islamizacji” jego ojczyzny. „Turcja nie jest islamizowana, lecz kierowana przez autorytarny reżim”, podkreślił İslam. Przyznał, że jako obywatel muzułmański tęskni za Turcją, w której będą dominowały prawa człowieka, rządy prawa i demokracja.
Przewodniczący frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPP) w Parlamencie Europejskim Manfred Weber powiedział 23 lipca, że odpowiedzią Wspólnoty Europejskiej na przekształcenie Hagii Sophii w meczet i wcześniejsze działania zbrojne Ankary w Syrii oraz Libii muszą być sankcje przeciwko Turcji. Zdaniem niemieckiego europarlamentarzysty, zmiana statusu „takiego symbolu, monumentu pokoju i pojednania”, jest „przykładem religijnego szowinizmu”.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.