Teatr Oratorium zaprasza na "Opowieści biblijne" - czytane przez aktorów, ilustrowane obrazami z piasku, oprawione muzyką Wojciecha Kostrzewy. Nie tylko dla dzieci.
Oratorium im. św. Jana Bosko przy bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie oraz działający przy nich teatr Oratorium zapraszają na cykl katolickich audycji internetowych dla dzieci, składający się z 12 odcinków "Opowieści biblijnych" z komentarzem, które będą emitowane od 12 lipca do końca września i dostępne bezpłatnie na kanale YouTube do wiosny 2021 roku.
Teatr Oratorium II. O JEZUSIE NAUCZYCIELUPodczas każdego spotkania tekst Pisma Świętego będzie czytany przez wybitnych aktorów teatralnych i filmowych związanych z teatrem Oratorium. Wystąpią m.in. Ewa Ziętek, Marcin Kwaśny, Dariusz Kowalski, Ewa Dałkowska, Radosław Pazura czy Halina Łabonarska. Aktorzy wezmą na warsztat między innymi opowieść o stworzeniu świata, o miłosiernym Samarytaninie, o synu marnotrawnym czy o talentach i niebie. Każdy odcinek będzie ilustrowany wyjątkowym obrazem, malowanym piaskiem przez Magdalenę Suszek-Bąk, z towarzyszeniem muzyki Wojciecha Kostrzewy. Opowieści Biblijne online to także spotkanie duchownego z dziećmi - na pytania dzieci dotyczące prezentowanej opowieści w przystępnej i ciekawej formie odpowiadać będzie ks. Kamil Piaszczak.
Teatr Oratorium Ewa Ziętek zaprasza na "Opowieści Biblijne"- Całe przedsięwzięcie ma wychowawcze cechy przystępnej formy edukacji religijnej. Adresatem zadania są przede wszystkim dzieci, które w okresie pandemii mają ograniczone możliwości uczestniczenia w katechezach czy liturgii. Odbiorcami może być również młodzież, ale też rodzice czy dziadkowie - tłumaczy reżyser projektu Jarosław Witaszczyk.
Projekt dofinansowano z kasy Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci".
Oratorium im. św. Jana Bosko przy bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie działa od 2001 roku. Prowadzi działalność wychowawczą i opiekuńczą w środowisku dzieci i młodzieży, wspiera zagrożonych wykluczeniem społecznym, szczególnie dotknięte przemocą rodziny, jak również osoby uzależnione. Założenia i program wychowawczy Oratorium oparte są na wychowawczej idei i systemie pedagogicznym, wypracowanym przez św. Jana Bosko, założyciela Towarzystwa Salezjańskiego.
Poza działalnością opiekuńczo-wychowawczą Oratorium prowadzi szeroko zakrojoną działalność kulturalną: teatr Oratorium, warsztaty teatralne, muzyczne, plastyczne, cyrkowe oraz artystyczne kolonie letnie i zimowe dla dzieci i młodzieży. Stowarzyszenie jest organizatorem wydarzeń społeczno-kulturalnych, takich jak "Kaziuk Praski" czy "Pożegnanie Lata".
Teatr Oratorium zrealizował dotychczas 20 koncertów, wydarzeń teatralnych o tematyce chrześcijańskiej i patriotycznej. Na jego deskach wystawiono m.in.: "Wywózki, Łagry, Katyń" Danuty Nagórnej w reż. Jarosława Witaszczyka (rejestracja w formie Teatru Telewizji pt. "Nie pamiętam"), "Mój syn. Maksymilian" Kazimierza Brauna w reż. Marcina Kwaśnego, "Przyjdź, dotknij tej rany" według "Golgoty Jasnogórskiej" Ernesta Brylla w reż. Jarosława Witaszczyka, "Historyję o chwalebnym zmartwychwstaniu Pańskim" Mikołaja z Wilkowiecka w reż. Mateusza Olszewskiego czy "Sceny z Wieczernika" Ernesta Brylla w reż. Krzysztofa Tchórzewskiego (spektakl zarejestrowany w formie Teatru Telewizji pt. "Wieczernik" i emitowany na antenie TVP). Teatr przygotowuje też premierę "Gościa oczekiwanego" Zofii Kossak-Szczuckiej w reż. J. Witaszczyka.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Wychowanie seksualne zgodnie z Konstytucją pozostaje w kompetencjach rodziców, a nie państwa”
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.