Kościelne obchody 60. rocznicy niepodległości DR Konga

Nowe formy kolonializmu sprawiają, iż Kongijczycy z każdym dniem ubożeją.

Przy podwyższonym reżimie sanitarnym w Demokratycznej Republice Konga trwają obchody 60. rocznicy odzyskania niepodległości przez ten afrykański kraj. Kościelnym obchodom przewodniczył kard. Fridolin Ambongo Besungu, który przypomniał, że nowe formy kolonializmu sprawiają, iż Kongijczycy z każdym dniem ubożeją, a ich ziemia wciąż staje się terenem łupieżczej polityki zagranicznych mocarstw.

Arcybiskup stołecznej Kinszasy zauważał, że ta ex kolonia belgijska cały czas jest wyzyskiwana. Przypomniał o rabunkowym wyrębie drzew, ale przede wszystkim o grabieniu bezcennych surowców mineralnych, które kryje ta ziemia: złocie, koltanie i diamentach. Zauważył zarazem, że wciąż brakuje rodzimych polityków, którym naprawdę na sercu leży dobro tego kraju. „W ciągu minionych 60. lat wielokrotnie rządzili ludzie, którym w ogóle nie zależało na przyszłości Kongijczyków” – zauważył kard. Ambongo Besungu. Zaapelował do obecnej klasy politycznej, by dobro wspólne postawiła ponad prywatne interesy i sprawiła, że bogactwa Konga przyczynią się do budowania lepszej przyszłości mieszkańców tego kraju, a nie do generowania kolejnych konfliktów.

„Musimy w końcu wyjść z błędnego koła biedy i braku stabilizacji” – podkreślił arcybiskup Kinszasy wskazując, że Kongijczycy liczą na pokojową przyszłość oraz bezpieczne i godne życie.

Po raz pierwszy w historii król Filip z Belgii wyraził publicznie głęboki ból z powodu ran zadanych mieszkańcom Konga w okresie kolonizacji. W specjalnym liście do prezydenta, który został odczytany w czasie państwowych obchodów rocznicy niepodległości, wspomniał o „aktach przemocy i okrucieństwa”, których dopuścili się belgijscy kolonizatorzy i przeprosił za wyrządzone „cierpienie i upokorzenia”. Kongijski minister spraw zagranicznych stwierdził, że te słowa są balsamem na zranione serca mieszkańców tego kraju, a zarazem zapowiedzią budowania przyjacielskich relacji między obu narodami.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9