Wciąż potrzebny pokojowy dialog na Bliskim Wschodzie

Stolica Apostolska wezwała Izrael do powstrzymania się od aneksji Zachodniego Brzegu Jordanu. W czasie specjalnej audiencji dla ambasadorów Stanów Zjednoczonych i Izraela, kard. Pietro Parolin wyraził zaniepokojenie z powodu podejmowania jednostronnych działań, które mogłyby zagrozić poszukiwaniu pokoju na Bliskim Wschodzie.

W czasie spotkania z ambasadorami, watykański sekretarz stanu przypomniał, że zarówno Izrael, jak i Palestyna mają prawo do istnienia oraz życia w pokoju i bezpieczeństwie w obrębie uznanych przez wspólnotę międzynarodową granic. Wyraził też zaniepokojenie Stolicy Apostolskiej możliwymi jednostronnymi działaniami, które mogłyby jeszcze bardziej zagrozić poszukiwaniu pokoju między tymi dwoma narodami. Kard. Parolin zaapelował do stron o podjęcie działań na rzecz ponownego otwarcia drogi bezpośrednich negocjacji, w oparciu o odpowiednie rezolucje Organizacji Narodów Zjednoczonych. Watykański komunikat po spotkaniu przywołuje również słowa Papieża Franciszka o tym, że trzeba odbudować wzajemne zaufanie, tak by strony konfliktu potrafiły powiedzieć „tak” spotkaniu, dialogowi i negocjacjom, a „nie” konfliktom przemocy, wrogości i prowokacjom.

Przy okazji spotkania watykańskiego sekretarza stanu z ambasadorami Stanów Zjednoczonych i Izraela przypomniano, że 20 maja abp Paul Richard Gallagher, będący watykańskim odpowiednikiem ministra spraw zagranicznych, rozmawiał telefonicznie z Saebem Erekatem, sekretarzem generalnym Organizacji Wyzwolenia Palestyny, który przedstawił mu sytuację na Zachodnim Brzegu Jordanu i jednostronne dążenia Izraelczyków do zajęcia części tamtejszych ziem, co dodatkowo zagroziłoby procesowi pokojowemu.

W obecnej sytuacji Stolica Apostolska kolejny raz apeluje o dialog i prosi wspólnotę międzynarodową o pomoc w budowaniu porozumienia w tym regionie, tak by pokój mógł wreszcie zakrólować w Ziemi Świętej, tak bardzo umiłowanej przez żydów, chrześcijan i muzułmanów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9