Powstała Konferencja Kościelna Amazonii

Osiem miesięcy po Synodzie dla Amazonii, który obradował w Rzymie, wprowadzony został w życie jeden z posynodalnych projektów. Przedstawiciele dziewięciu krajów regionu utworzyli nową instytucję – Konferencję Kościelną Amazonii (Conferencia Eclesial de la Amazonia).

Reklama

Będzie ona narzędziem realizacji propozycji, które pojawiły się podczas synodu. „Ma ułatwiać wprowadzanie reform i ożywiać sieci i inicjatywy kościelne. Konkretne propozycje zmian, które wypracujemy będą przedstawiane Papieżowi” – powiedział wiceprzewodniczący Panamazońskiej Sieci Kościelnej (REPAM) peruwiański kardynał Pedro Barreto.

Konferencja Kościelna Amazonii została powołana w oparciu o dokument końcowy październikowego synodu. Punkt 115. przewiduje „utworzenie organu biskupów, który będzie rozwijał synodalność między Kościołami regionu”.

Przewodniczącym Komisji został wybrany kard. Cláudio Hummes z Brazylii, zaś wiceprzewodniczącym bp David Martínez de Aguirre z Peru. Obydwaj odegrali ważną rolę na zgromadzeniu synodalnym – pierwszy jako jego relator generalny, drugi zaś jako jeden z dwóch sekretarzy specjalnych. Obok nich w skład komitetu wykonawczego komisji weszli: bp Eugenio Coter z Boliwii, a także troje przedstawicieli ludów tubylczych Amazonii: Patricia Gualinga (Sarayakú z Ekwadoru), s. Laura Vicuña Pereira (Kariri z Brazylii) i Delio Siticonatzi (Asháninka z Peru).

Zgodnie ze statutem nowa organizacja ma być powiązana z istniejącą Latynoamerykańską Radą Biskupią (CELAM). „Od początku w plany tworzenia Konferencji włączony był jej przewodniczący, abp Miguel Cabrejos. Ale nie jesteśmy tylko kolejną instytucją, projekt jest wspierany przez ludność tubylczą, świeckich i duchownych. Promuje dążenie Papieża Franciszka do decentralizacji, dlatego też spotkał się z pozytywną reakcją Ojca Świętego”– powiedział kard. Barreto.

Ważną rolę w procesie tworzenia się nowej instytucji odegrała także kościelna sieć REPAM (Red Eclesial Panamazonica – Panamazońska Sieć Kościelna z siedzibą w Quito w Ekwadorze), z którą Konferencja ma ściśle współpracować, ale na zasadzie autonomicznej. Działała ona aktywnie już w czasie trzytygodniowych obrad synodu. REPAM niezmiennie podkreśla potrzebę reform w Kościele regionu Ameryki Południowej.

Spotkanie założycielskie odbyło się 29 czerwca, a więc w uroczystość św. Piotra i Pawła. Data nie była przypadkowa. Chodziło o podkreślenie oddanie nowego ciała na służbę Kościołowi w głoszeniu Ewangelii i działalności misyjnej. „Konferencja chce być także konkretną propozycją w tych trudnych dla ludzkości czasach, gdy pandemia silnie oddziałuje na region panamazoński, a rzeczywistość przemocy, wykluczenia i śmierci wobec przyrody i zamieszkujących ją ludów wymaga pilnego i integralnego nawrócenia” – czytamy w nocie opublikowanej przez Konferencję.

„Nie chcemy, aby propozycje, wypracowane przez tak szerokie grono, pozostały na papierze” – mówi bp David Martínez Aguirre, wiceprzewodniczący nowopowstałej Konferencji Kościelnej Amazonii oraz uczestnik październikowego synodu.

„Konferencja Kościelna Amazonii ma być próbą wprawienia w ruch machiny kościelnej i przejściem z poziomu rozważań teoretycznych do przygotowania konkretnych propozycji, próbą odpowiedzi na wyzwania, które przynosi nam Amazonia. Pomimo dziesięcioleci pracy kapłanów i osób świeckich konieczne było stworzenie sieci koordynacji, która pozwoli usprawnić pracę i połączyć wysiłki – powiedział bp David Martínez Aguirre. – Naszym podstawowym zadaniem będzie praktyczna odpowiedź na propozycje synodalne. Niezwykle ważne jest zatroszczenie się o to, aby ludy amazońskie żyły Ewangelią i czuły, że Dobra Nowina napełnia je życiem. Jako naśladowcy Chrystusa musimy też zastanowić się w jaki sposób zapobiegać degradacji przyrody w tym regionie. Kolejną istotną kwestią jest ocalenie kultur Amazonii. Przedstawiają one inny sposób myślenia, rozumienia świata. To wielki skarb, który należy ratować. Dzięki nim możemy poszukiwać nowych dróg dla ludzkości.“

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7