Korpucja w czasie pandemii to wirus społeczny

Wobec skandalicznego szerzenia się przypadków korupcji podczas pandemii COVID-19 i robienia biznesu z ochrony zdrowia, Episkopat Ekwadoru apeluje do polityków o uczciwość, przeprowadzenie dochodzeń i uszanowanie prawa. „Szanujący się naród nie może być wspólnikiem korupcji i bezkarności” – napisali w liście otwartym ekwadorscy biskupi.

Kiedy społeczeństwo zmaga się z pandemią, w Ekwadorze mnożą się przypadki korupcji, która dotyczy nie tylko „wysoko postawionych urzędników”, ale „wszystkich grup społecznych”. Jest to problem, który istnieje od dawna i dlatego „powinniśmy się przyjrzeć naszym codziennym zachowaniom. Nie pozwólmy by korupcja ogarnęła nasze serca”. Kiedy bogaci płacą za swoje luksusy, a naród cierpi niedostatek, to „zdrowie stało się przedmiotem smutnego biznesu”.

„Znajdujemy się w sytuacji ekonomicznej i politycznej, w której zasoby państwowe poważnie się skurczyły, co widać w osłabieniu opieki medycznej, zmniejszeniu się liczby szpitali, zdolności do pomocy lekarskiej oraz braku bezpieczeństwa i ochrony tak pracowników służby zdrowia jak też pacjentów”.

Biskupi apelują do polityków, aby zajęli się potrzebami narodu w sposób uczciwy, zatroszczyli o przejrzystość w działaniu, a także przeprowadzili dochodzenia w sprawie zarządzania zasobami przeznaczonymi na czas kryzysu.

„Korupcja jest zbrodnią, która skazuje na śmierć wiele osób, które potrzebują - dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek - życia, pracy i możliwości. Z punktu widzenia religijnego jest to grzechem ciężkim, nieporządkiem moralnym, który jest niezgodny z wiarą chrześcijańską, prowadzi do braku współczucia wobec tych, którzy cierpią, obojętności i braku solidarności – czytamy w apelu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7