Koronawirus zbiera swoje żniwo na Madagaskarze. Na pomoc ludziom dotkniętym głodem uwrażliwia i zaprasza do niej o. Zdzisław Grad, werbista. I przekazuje bezpośrednie relacje z udzielanej pomocy.
"Ryż to chleb codzienny Malgaszy. Bez niego życie codzienne ustaje. Symboliczna złotówka potrafi dać szansę przeżycia na cały dzień" - mówi o. Zdzisław.
Sytuacja na Madagskarze w związku konsekwencjami Covid pełna jest napięć. Na początku czerwca, we wschodniej części wyspy, Toamasina doszło do rozruchów, gdy ludzie pozbawieni możliwości zarobków wskutek restrykcji wyszli na ulice.
"Być może Madagskar nie jest w czołówce gdzie liczba zachorowań jest największa, ale mamy już kilkaset zakażeń i kilkanaście zgonów. Walka z epidemią trwa, a z powodu obostrzeń sanitarnych pojawia się na horyzoncie nowa epidemia - groźniejsza w skutkach - epidemia głodu" - uwrażliwia misjonarz.
https://www.facebook.com/zdzislaw.gradZmuszone do pozostawania w domu setki tysiące osób utraciły pracę, tym samym możliwość utrzymania.
"Tu na Madagaskarze większość osób pracuje jednodniowo. Nie ma zabezpieczeń finansowych jak w Europie. Po kilkumiesięcznej przewie budżety rodzinne się wyczerpują i wobec tego widmo głodu staje się realne. Boję się, że społeczeństwo na dłuższą metę nie wytrzyma tych obostrzeń i będzie na swoją rękę szukało innych rozwiązań. A to może być tragiczne" - zauważa o. Grad.
Aby pomóc ubogiej społeczności Madagaskaru, dotkniętej skutkami koronawirusa, misjonarz zainicjował akcję "Kubek ryżu za złotówkę" (http://kubekryzu.pl/ )
"Jako misjonarze staramy się być z naszymi ludźmi. Chcemy być znakiem solidarności i pocieszenia i pomocy. Dlatego szukamy różnych sposobów aby pomóc biednym, chorym, dzieciom, rodzinom wielodzietnym" - mówi o. Zdzisław, zwracając się do "rodaków, dobrodziejów o okazanie serca i wsparcie wysiłków w niesieniu pomocy dla ludzi potrzebujących na Madagaskarze i całej Afryce".
https://www.facebook.com/zdzislaw.gradA działają sprawnie. Pierwsze owoce akcji pomocy dla biednych na Madagaskarze już są widzialne.
"Wczoraj w mieście Mananjary, na Wschodnim wybrzeżu Czerwonej Wyspy, zorganizowaliśmy pierwszą pomoc dla ponad 100 dzieci w wieku od 7-10 lat. Każde dziecko otrzymało
Posłuchaj o. Zdzisława: https://www.facebook.com/zdzislaw.grad/videos/1837294419744828/
Akcję można wesprzeć przez stronę: http://kubekryzu.pl/
Z kolei we wpisie z dnia dzisiejszego (30 czerwca) misjonarz informuje:
"Z radością informuję, że Wasze złotówki serca już docierają do najbiedniejszych rodzin na Madagaskarze, które wskutek Coronavirusa
pogrążyły się jeszcze bardziej. Nasza druga już akcja objęła bezpośrednio rodziny. Na razie nie dysponujemy wielkimi sumami, dlatego wybieramy najbardziej potrzebujących i jeszcze w liczbie ograniczonej. Równocześnie uczymy się jak taką akcję przeprowadzać i opanować tłum potrzebujących...
Nasza akcja miała miejsce w dwóch miejscach. Pomogliśmy 36 rodzinom w stolicy Madagaskaru, Antananarivo a dokładnie w dzielnicy Iavoloha - Ankadisoa, gdzie częściowo zamieszkuję.(...)
Następnego dnia udaliśmy się na prowincję, do wioski Ambatomanga i tutaj pomogliśmy 24 rodzinom. Każda rodzina otrzymała pomoc żywnościowa ryżu, środków czystości, oleju i mydła. Wartość pomocy jednej rodzinie to 175 000 fmg lub około 28 złotych polskich....
W imieniu wszystkich rodzin dziękuję serdecznie. Obdarzeni pomocą bardzo byli wdzięczni i na sposób Malgaszy nie obyło się bez uroczystych przemówień i podziękowań, które Państwu z dumą przekazuję...
Idziemy dalej, dalej to znaczy jeszcze głębiej w busz i oddalone wioski. Ale o tym za kilka dni".
W organizowaniu pomocy wspiera o. Zdzisława Grada, Stowarzyszenie Misyjno-Charytatywne Missio Misericordiae.
Akcję można wesprzeć przez stronę: http://kubekryzu.pl/
Dane dot. koronawirusa na Madgalsakrze na dzień 30 czerwca 2020: potwierdzonych przypadków - 2138, ozdrowień - 966, zgonów - 20
Poniżej rozmowa z o.Zdzisławem Gradem z 2012 r.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.