Nuncjusz przybył

Nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore przybył do Polski głęboko podzielonej, gdzie coraz bardziej otwarcie kwestionowana jest obecność Kościoła w życiu publicznym. Zapewne będzie chciał przekraczać podziały i stać na straży umów konkordatowych.

Arcybiskup Migliore pracował już w Polsce w latach 1989–1992, kiedy był najbliższym współpracownikiem nuncjusza abp. Józefa Kowalczyka. Dobrze zna polskie realia kościelne i społeczne, gdyż brał udział m.in. w przygotowaniu nowego podziału administracyjnego Kościoła w Polsce oraz umowy konkordatowej. Później reprezentował Stolicę Apostolską w wielu ważnych misjach dyplomatycznych, ostatnio jako stały obserwator przy ONZ.

Oczekiwanie i nadzieje
Nowy nuncjusz został w Warszawie ciepło przyjęty przez delegację Episkopatu Polski oraz przedstawiciela rządu. Uroczyste jego powitanie nastąpi podczas obrad najbliższego, 353. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu, 28 i 29 września. W medialnych komentarzach towarzyszących przyjazdowi nuncjusza podkreślano, że jego obecność może przyczynić się do stonowania różnic politycznych wśród polskich biskupów. Episkopat Polski nigdy nie był gremium składającym się z osób o podobnych zapatrywaniach na rzeczywistość społeczną i polityczną. W przeszłości wyjątkowa pozycja prymasa Stefana Wyszyńskiego powodowała, że obowiązywała niepisana zasada, że w najważniejszych kwestiach wypowiadał się tylko on, albo stanowisko było prezentowane kolektywnie, poprzez komunikaty i listy episkopatu.

Dzisiaj, w dobie wolności, demokracji i stałej presji mediów, trudniejsze jest zajmowanie wspólnego stanowiska wobec bieżących sporów politycznych. Sądzę, że nie popełnię wielkiego błędu, pisząc, że wielu katolików niechętnie słucha partyjnej retoryki, pobrzmiewającej czasem w publicznych wypowiedziach biskupów, bez względu na polityczne afiliacje tych wypowiedzi. Stąd oczekiwanie, że nuncjusz, oceniając sytuację z dystansu, siłą swego autorytetu oraz roztropnym rozeznaniem sytuacji, będzie potrafił prowadzić skuteczny dialog z biskupami. Jak to ujął abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, jest oczekiwanie, że nuncjusz pokaże Kościołowi w Polsce nowe zadania i wyzwania, które „mogłyby uczynić nasz Kościół jeszcze bardziej dynamicznym, twórczym i bliższym Pana Boga”.

W pierwszych wypowiedziach nuncjusz Migliore oznajmił, że będzie szukał także kontaktów ze środowiskami ludzi świeckich. Ma już w tym względzie dobre doświadczenia z okresu pierwszego pobytu, kiedy osobiście poznał wielu przedstawicieli nie tylko świata polityki, z różnych zresztą opcji ideowych, ale także kultury i nauki. Tę zapowiedź odczytuję jako gotowość do prowadzenia polityki otwartych drzwi wobec wszystkich ludzi dobrej woli. W dniu, w którym nuncjusz przyjechał do Warszawy, pod „krzyżem prezydenckim” miała miejsce kolejna demonstracja, zorganizowana przez zwolenników Jarosława Kaczyńskiego. Myślę, że był to dla niego widoczny sygnał przypominający o problemie, który będzie częścią także jego troski.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9