Uwaga na korupcję w walce z pandemią – ostrzega Watykan

Uwaga na korupcję w walce z pandemią – ostrzega Stolica Apostolska. „Kryzys może stanowić okazję do poszukiwania nowych, innowacyjnych rozwiązań, także w walce z tym procederem” - czytamy w oświadczeniu, które przedstawił podczas wideokonferencji przygotowującej 28. Forum Ekonomiczne i Środowiskowe OBWE ks. Janusz Urbańczyk, stojący na czele papieskiej delegacji.

W kryzysie wdrażane są nowe rozwiązania, zmieniają się utarte schematy działania, co sprzyja powstawaniu nadużyć. Szczególną uwagę należy zwrócić na przejrzystość w obszarach związanych ze służbą zdrowia i zamówień publicznych. „Korupcja, jako jedna z najbardziej głębokich ran tkanki społecznej, szkodzi poważnie zarówno z etycznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia” - czytamy w oświadczeniu.
Watykan ostrzega, aby nie dać się uwieść złudzeniu łatwych i szybkich korzyści, gdyż w dłuższej perspektywie korupcja szkodzi wszystkim, łącznie z jej beneficjentami. „Przyćmiewa przejrzystość i rodzi wątpliwości co do wiarygodności całego systemu prawnego i społecznego, degraduje godność jednostki i niszczy wszystkie piękne ideały” - napisano w dokumencie.
Watykańska delegacja przy OBWE przypomina także, że osoby pracujące w służbie publicznej mają szczególny obowiązek działania w sposób przejrzysty i uczciwy. „Takie zachowanie wspiera relacje pomiędzy obywatelami i instytucjami. Nadużywanie tego zaufania jest jednym z najpoważniejszych przejawów kryzysu demokracji” - czytamy w deklaracji Stolicy Apostolskiej.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11