Szukamy rozwiązań i obecnie rozważamy umożliwienie wyjazdów do państw Grupy Wyszehradzkiej, czyli Czech, Słowacji i Węgier. Ryzyko zachorowania nie jest tam dziś tak duże jak na zachodzie Europy czy w Stanach Zjednoczonych - powiedział w wywiadzie dla poniedziałkowej "Rzeczpospolitej" wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.
Na pytanie, czy obecnie można planować na lipiec lub sierpień wczasy w Polsce lub za granicą, Gut-Mostowy odpowiedział, że wszystko zależy od tego, czy będzie wzrost, czy spadek zachorowań.
"W zależności od tego ograniczenia będą znoszone szybciej lub wolniej" - wskazał. Dodał, że należy się pogodzić z tym, że tegoroczne wakacje nie będą takie jak poprzednie.
Poinformował też, że przed wakacjami jego resort planuje ruszyć z kampanią zachęcającą Polaków do zwiedzania kraju. Rozważane jest też umożliwienie wyjazdów do Czech, na Słowację i Węgry.
"Zachorowalność w tych państwach, podobnie jak w Polsce, jest niska, więc ryzyko zachorowania nie jest tam dziś tak duże jak na zachodzie Europy czy w Stanach Zjednoczonych" - mówił.
Na pytanie o obozy i kolonie dla dzieci Gut-Mostowy odpowiedział, że zakup wyjazdu na kolonię, która jest imprezą turystyczną, objęty został ochroną na wypadek niewypłacalności, a każdy klient - w razie rezygnacji - po spełnieniu wymogów ustawowych w związku z COVID-19 dostanie 100 proc. zwrotu wpłat lub będzie mógł odebrać voucher.
"Zależy nam bardzo na tym, żeby dzieci i młodzież mogły bezpiecznie odpocząć podczas wakacji. Po spotkaniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej mamy wspólne stanowisko, że w odpowiednich reżimach sanitarnych wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży może być możliwy. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy oczywiście do ministra zdrowia, który na bieżąco monitoruje sytuację epidemiczną. (...) Zrobimy wszystko, żeby umożliwić dzieciom i młodzieży zasłużony odpoczynek podczas wakacji" - stwierdził.
Zapytany, czy jego zdaniem będzie dochodzić do masowych upadłości biur podróży, odpowiedział, że jest w tej kwestii optymistą.
"Uważam, że do tego nie dojdzie. Natomiast rynek w najbliższym czasie z całą pewnością ulegnie pewnym zmianom i przeobrażeniom. Prawdopodobnie w ofercie wielu touroperatorów pojawi się Polska, czyli tzw. oferta wyjazdowa krajowa. Takiemu rozwojowi rynku ma również pomóc planowany przez nas projekt programu »Bony turystyczne 1000 plus«" - powiedział.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.