Nowym 131. przeorem Jasnej Góry został o. Samuel Pacholski. Nominacji dokonał przełożony generalny i definitorium Zakonu Paulinów. Do zadań przeora należy przede wszystkim troska o całokształt funkcjonowania jednego z najbardziej znanych w świecie maryjnych sanktuariów, zarówno w wymiarze duszpasterskim - służba pielgrzymom, jak i zakonnym. Jego kadencja trwa 3 lata.
O. Samuel Pacholski, imię chrzcielne - Paweł, ma 48 lat. Paulinem jest od lat 27, a kapłanem od 21 lat. Studiował w Krakowie, Jerozolimie i Warszawie, gdzie uzyskał specjalizację z teologii pastoralnej.
Urodził się 31 maja 1972 r. we Wrześni (archidiec. gnieźnieńska). Pierwszą profesję zakonną złożył w 1993 r. Święcenia kapłańskie otrzymał z bazylice jasnogórskiej w 1999 r.
Posługiwał w Wieruszowie, na Jasnej Górze, w Łukęcinie, Toruniu i Warszawie. W latach 2012-2018 był pierwszym paulińskim przeorem i proboszczem w parafii pw. św. Józefa w Świdnicy. Od 2014 r. jest członkiem komisji duszpasterskiej Zakonu Paulinów. Od listopada 2018 dyrektor wydawnictwa „Paulinianum” z siedzibą na Jasnej Górze, gdzie pełni również funkcję opiekuna dzieł duchowych prowadzonych przez Jasnogórskie Centrum Modlitwy Zawierzenia.
Od wielu lat związany jest z Drogą Neokatechumenalną i Stowarzyszeniem „Spotkania małżeńskie”. Poza duszpasterstwem i nową ewangelizacją pasjonuje go żeglarstwo, narciarstwo zjazdowe i turystyka rowerowa.
Jasnogórscy przeorowie mianowani są od 1382 r., a więc od początków powstania częstochowskiego sanktuarium. Obecnie desygnowany jest już 131. przeorem.
O. Pacholski przez najbliższe trzy lata będzie kierował największym klasztorem paulinów. Spośród ponad 500 ojców i braci we wszystkich wspólnotach na świecie ponad stu mieszka właśnie na Jasnej Górze. Wraz z nim trzyletnią misję zainauguruje także nowy zarząd.
Gość Niedzielny Gość Niedzielny 19/2020Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.