Włoski episkopat protestuje przeciwko decyzjom rządu

W niedzielę wieczorem premier Włoch ogłosił założenia "drugiej fazy" walki z pandemią, która będzie obowiązywała od 4 maja. Wśród wielu zaplanowanych aktywności zabrakło możliwości sprawowania Mszy św. z ludem, chodź rząd wspólnie z episkopatem analizował zasady bezpiecznego uczestniczenia w Eucharystii. W oficjalnym komunikacie włoscy biskupi zaprotestowali przeciwko tej decyzji rządu.

Reklama

Włoscy biskupi, w komunikacie opublikowanym na stronie Konferencji Episkopatu Włoch, przypomnieli słowa minister spraw wewnętrznych Luciany Lamorgese, która w ubiegłym tygodniu zapewniała, że rząd analizuje nowe przepisy, zezwalające na łatwiejszy dostęp do sprawowania kultu. Przypominają, że deklaracja ta była rezultatem niełatwych rozmów pomiędzy sekretariatem episkopatu, wspomnianą minister i prezydium włoskiego rządu.

"Teraz, po tych tygodniach negocjacji, podczas których Konferencja Episkopatu Włoch przedstawiła wytyczne i protokoły, zgodnie z którymi należy wejść w fazą przejściową w pełnej zgodności ze wszystkimi przepisami zdrowotnymi, dekret prezydium Rady Ministrów przyjęty dziś wieczorem arbitralnie wyklucza możliwość odprawiania Mszy św. z ludem" - zauważają biskupi. Przypominają też o kompetencjach strony rządowej i kościelnej w tej kwestii.

"Przypominamy prezydium Rady Ministrów i Komitetowi Naukowo-Technicznemu o ich obowiązku odróżnienia odpowiedzialności - by dawać dokładne wskazówki dotyczące zdrowia - od odpowiedzialności Kościoła, który jest powołany do organizowania życia wspólnoty chrześcijańskiej, z poszanowaniem ustanowionych środków, ale w pełni autonomii" - piszą.

Późnym wieczorem na stronie włoskiego rządu pojawiła się krótka informacja o tym, że w odpowiedzi na stanowisko biskupów w najbliższych dniach odbędą się analizy możliwości jak najszybszego powrotu wiernych do udziału w celebracjach liturgicznych przy zachowaniu najwyższych środków ostrożności.

Biskupi wprost potępiają pominięcie Mszy św. w nowych rozporządzeniach rządowych. "Biskupi włoscy nie mogą pogodzić się z tym, że korzystanie z wolności religijnej jest zagrożone. Dla wszystkich powinno być jasne, że zaangażowanie w służbę ubogim, tak znaczące w tej nagłej potrzebie, wynika z wiary, która musi być zdolna do karmienia się u jej źródeł, a zwłaszcza życia sakramentalnego" - podkreślają w komunikacie opublikowanym wieczorem na stronie włoskiego episkopatu.

Od 4 maja na terenie Włoch będzie obowiązywała druga z trzech faz walki z pandemią, polegająca, jak mówi rząd, na "współegzystowaniu z wirusem". W myśl rozluźnień dotychczasowych restrykcji możliwe będzie m.in. chodzenie na spacery, uprawianie sportu, otwarcie części fabryk, zamawianie jedzenia na wynos w barach i restauracjach przy zachowaniu odpowiedniej odległości między ludźmi i korzystaniu ze środków ochronnych. Od 18 maja zostaną otwarte m.in. muzea, księgarnie, sklepy i galerie sztuki. Od 1 czerwca będzie można korzystać m.in. z usług salonów fryzjerskich, salonów kosmetycznych i barów oraz restauracji. Uczniowie wrócą do szkół 1 września. W nowych przepisach nie pojawiła się możliwość odprawiania Mszy św. z ludem, nawet przy ograniczonej liczbie wiernych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama