Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo zalegalizował czasowo zawieranie małżeństw przez oprogramowanie do obsługi wideokonferencji Zoom - donoszą media. Rozkaz wykonawczy Cuomo nadał również uprawnienia urzędnikom do zdalnego odprawiania ceremonii.
Uprawnienia do zdalnego zawierania małżeństw mają być dostępne dla mieszkańców stanu Nowy Jork do 18 maja i zostały wprowadzone w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2. Epidemia patogenu powodującego chorobę COVID-19 znacząco ograniczyła możliwość korzystania przez obywateli z usług administracyjnych w ich tradycyjnym wymiarze.
Pary chcące zdalnie zawrzeć związek małżeński za pośrednictwem wideokonferencji będą musiały podczas połączenia z urzędnikiem pokazać do kamery ważny dokument tożsamości. Połączenie wideo musi spełniać warunek umożliwiania bezpośredniego kontaktu pomiędzy parą a urzędnikiem oraz między dwojgiem narzeczonych, a także osobą pełniącą rolę świadka ceremonii.
Wszystkie osoby biorące udział w wideouroczystości zobowiązane są do podpisania stosownych dokumentów potwierdzających zawarcie związku i przesłania ich do urzędu z użyciem faksu lub innych środków komunikacji elektronicznej. Urząd zaś musi przekazać kopię dokumentów nowożeńcom.
Obostrzenia wprowadzone w USA na poziomie federalnym nie tylko wpłynęły na planowane przez Amerykanów śluby, ale też ograniczyły możliwość organizacji uroczystości dla grup większych niż dziesięcioosobowe.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To nie tylko tradycja, ale przede wszystkim znak Bożej nadziei.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).