Kard. Danneels przyznaje się do błędu

Kardynał Godfried Danneels po raz pierwszy przyznał się do błędu w skandalu pedofilskim, który w tym roku wyszedł na jaw i wstrząsnął Kościołem rzymsko-katolickim w Belgii. "Mogłem zrobić więcej" - powiedział w wywiadzie prasowym.

"Powinienem zażądać wtedy odwołania biskupa Vangheluwe" - przyznał w wywiadzie, jakiego udzielił dziennikowi "La Libre Belgique" (wydanie środowe). Belgijski wymiar sprawiedliwości sprawdza właśnie, czy kardynał Danneels, były prymas i przewodniczący Episkopatu Belgii, nie tuszował i utrzymywał w tajemnicy sprawę molestowania seksualnego, w jaką zamieszany był biskup Vangheluwe.

W kwietniu tego roku ordynariusz Brugii, 74-letni biskup Roger Vangheluwe, podał się do dymisji gdy wyszło na jaw, że 25 lat temu wykorzystywał seksualnie swego małoletniego krewniaka. Duchowny przyznał, że molestował chłopca także wówczas jak był już biskupem.

Wcześniej ofiara molestowania, dziś 40-letni mężczyzna, dokonała potajemnego nagrania rozmowy, podczas której Danneels prosił o wybaczenie Vangheluwenowi i utrzymanie w tajemnicy całej sprawy - przynajmniej do czasu przejścia ordynariusza Brugii na emeryturę.

"Przyznaję, że mogłem wtedy zrobić znacznie więcej" - powiedział w wywiadzie Danneels. "Nie ma minuty, w której nie myślałbym o ofierze tej tragedii - zapewnił 77-letni biskup. W styczniu ze względu na podeszły wiek ustąpił on ze stanowiska biskupa Mechelen-Brukseli.

«« | « | 1 | » | »»
 • sokrates
  08.09.2010 10:08
  Celibat jest niezgodny z naturą ludzką. Zastanawia mnie jedno - dlaczego duchowni nie boją się Boga. Wiernym wmawiają, że Bóg za dobre wynagradza a za złe karze. Czy nie dotyczy to duchownych. Kościół uczy, że grzech sodomski jest grzechem wołającym o pomstę do nieba. Dlaczego duchowni krzywdzą seksualnie dzieci? Dlaczego jeśli pragnie seksu nie pójdzie do kobiety?
 • Amanda
  16.05.2011 14:55
  A co z ekskomuniką kobiety/dziewczynki poddającej się aborcji dziecka poczętego w wyniku gwałtu? Gdyby ofiara gwałciciela miała dość siły, żeby zabić napastnika, nie zostałaby objęta ekskomuniką. Gorzej gdy nie ma dość sił fizycznych by się bronić. Gdy ofiara gwałtu urodzi dziecko i zamorduje je po urodzeniu - także nie podlega ekskomunice. Można by nawet urodzić, oddać niemowlę do zgwałcenia i wtedy je zabić - i nadal nie podlegać karze ekskomuniki. Jest jeszcze taka możliwość by mordować profilaktycznie wszystkich potencjalnych gwałcicieli - wtedy także można się cieszyć brakiem kary wykluczenia ze wspólnoty kościelnej. Klątwą nie są obejmowani także seryjni gwałciciele kobiet i dzieci - więc można w Kościele gwałcić do woli, a nawet gwałcić i mordować, bo żadna ekskomunika za to nie grozi :-(
  Zdaje mi się, z całym szacunkiem dla władz kościelnych, że czasem jednak podejmują decyzje, w których kierowani są bardziej testosteronem niż Duchem Świętym i proszę mi nie mówić, że tak bardzo im zależy na dobru niewinnego dziecka, bo dziecię to nawet nie będzie mogło być księdzem, gdyż nie zostało poczęte w sakramencie małżeństwa.

  Boli i budzi bunt przeciw niesprawiedliwości brak ekskomuniki dla gwałciciela. Uważam, ze aborcja po gwałcie jest grzechem cudzym - grzechem tego gwałciciela, nie ofiary.

  Może tacy duchowni decydenci nabraliby współczucia i zrozumienia dla ofiar gwałtu gdyby sami zaznali zgwałcenia, w wyniku którego uległyby obrażeniom i deformacji ich narządy wewnętrzne - wypadałoby jelito grube z odbytu, albo mieliby osobny woreczek na kał, osobny na mocz i byliby kalekami do końca życia - nie tylko emocjonalnymi. Czym innym jest aborcja, której poddaje się kobieta, która z własnej woli prowadzi rozwiązły tryb życia, a czym innym aborcja, której poddaje się ofiara zgwałcenia.

  Nie chcę tutaj przekonywać, że aborcja jest czymś dobrym, bo nie jest, ale chcę zwrócić uwagę, że ekskomunika dla ofiary gwałtu jest dodatkową karą dla osoby, która i tak już została niewinnie ukarana strasznymi cierpieniami fizycznymi i psychicznymi; do tego brak kary ekskomuniki dla gwałciciela - sprawcy tego całego zła jest olbrzymią niesprawiedliwością.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11