Ks. Ernesto Cardenal, poeta, teolog wyzwolenia i były minister edukacji Nikaragui, nie żyje. Według doniesień mediów hiszpańskich i nikaraguańskich zmarł w Managui w niedzielę w wieku 95 lat z powodu niewydolności nerek i serca. Kapłan, który otrzymał wiele nagród, był aktywny do późnej starości. W lutym 2019 r. papież Franciszek cofnął suspensę "a divinis", nałożoną na niego w marcu 1983 r. przez Watykan.
Sprawa nabrała szerokiego rozgłosu, gdy 4 marca 1983 przybył do Nikaragui św. Jan Paweł II. Wśród witających go na lotnisku w Managui członków rządu był także ks. E. Cardenal, który jako jedyny ukląkł przez papieżem i wyciągnął do niego rękę, ale Ojciec Święty nie podał mu swojej, lecz pogroził palcem, mówiąc: "Najpierw musisz uregulować sprawy z Kościołem". Zdjęcie ich obu obiegło wkrótce cały świat, budząc różne komentarze. Po kilku miesiącach Watykan formalnie zawiesił ministra oświaty w czynnościach kapłańskich, usuwając go z szeregów duchowieństwa. "Świecki" Cardenal pozostał na swoim stanowisku do 1987, gdy jego urząd rozwiązano z powodów finansowych.
W 1989 były już minister i austriacki aktor Dietmar Schönherr (1926-2014) założyli w Granada Dom Trzech Światów - projekt na rzecz kultury i rozwoju.
W latach 1984-90 Cardenal prowadził i koordynował wielką kampanię alfabetyzacji, która zyskała sobie uznanie UNESCO. Dzięki niej co najmniej pół miliona Nikaraguańczyków nauczyło się czytać i pisać.
Zeświecczony duchowny opuścił FSLN w 1994, gdyż nie mógł się zgodzić z coraz bardziej autorytarnym - jego zdaniem - sposobem kierowania ruchem (wówczas już partią) przez Daniela Ortegę.
W lutym 2019 r. papież Franciszek cofnął suspensę "a divinis", nałożoną w marcu 1983 przez Watykan. Oznajmił o tym osobiście wówczas 94-letniemu duchownemu nuncjusz apostolski w Nikaragui Polak abp Stanisław W. Sommertag w szpitalu, dokąd sędziwy kapłan trafił z powodu zakażenia nerek, a stan jego zdrowia lekarze określają jako poważny. Ks. Cardenal przyjął tę wiadomość "świadomie, odprężony i z uśmiechem".
Ernesto Cardenal był czołowym poetą latynoamerykańskim, zdobywcą wielu międzynarodowych nagród literackich, a jego utwory przetłumaczono na ponad 20 języków. Został odznaczony m.in. francuską Legią Honorową i Międzynarodową Nagrodą im. Mario Benedettiego, przyznawaną przez rząd Urugwaju.
Uwolnienie jest uzasadnione „bliskimi i aktywnymi relacjami z Państwem Watykańskim”.
Spotkanie miało miejsce w Domu Metropolity, rezydencji zwierzchnika PKU.
Inicjatywę zauważył papież Franciszek i wyraził kolędnikom uznanie.
„Ta pielgrzymka jest dla mnie pielgrzymką nadziei, której doświadczamy dzięki modlitwie”
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.