Minister obrony Ukrainy: idziemy do NATO i kropka

Ukraina idzie do NATO i kropka - oświadczył minister obrony tego kraju Andrij Zahorodniuk w wywiadzie dla Deutsche Welle udzielonym na marginesie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Wskazał, że pozostają jedynie sprawy taktyczne.

"Ukraina ma całkowicie określony kierunek - wstąpienie do NATO. (...) Idziemy do NATO. Kropka. Są tylko kwestie natury taktycznej" - powiedział ukraiński minister w opublikowanym w piątek wieczorem wywiadzie dla DW. Zaznaczył, że dotyczą one tworzenia planu członkostwa, a obecnie władze w Kijowie koncentrują się na Programie Rozszerzonych Możliwości NATO (ang. Enhanced Opportunity Program).

Zahorodniuk przypomniał, że w styczniu Ukraina zwróciła się do NATO z prośbą o rozpoczęcie oficjalnej procedury rozpatrzenia wniosku o włączenie Kijowa do tego programu. Wniosek zostanie rozpatrzony we wrześniu, a Ukraina prowadzi rozmowy z członkami Sojuszu w sprawie jego poparcia - poinformował.

W czwartek w rozmowie z dziennikarzami w Brukseli minister zaznaczył, że decyzja w sprawie Programu Rozszerzonych Możliwości może być podjęta przez NATO w październiku. Zahorodniuk przekazał, że większość krajów członkowskich NATO opowiedziało się za włączeniem Ukrainy do programu, ale są państwa, które jeszcze nie podjęły decyzji w tej kwestii.

"Z Węgrami to inna sprawa. W przypadku innych krajów, to chodzi o to, że albo jeszcze podejmują decyzję, albo mówią +bardzo uważnie obserwujemy przebieg reform i przedstawimy swoją opinię, gdy zobaczymy, jak idą reformy+" - wskazał.

Minister dodał w wywiadzie dla DW, że w tym roku Ukraina powinna uzgodnić standardy NATO dotyczące kierowania siłami zbrojnymi. "Chodzi ogółem o wykaz ok. 150 standardów. Ten rok w ogóle będzie kluczowy pod kątem przejścia do standardów NATO. W marcu oczekujemy przyjęcia przez Radę Najwyższą (ukraiński parlament) ustawy dotyczącej przejścia sił zbrojnych na nowy system kierowania" - powiedział minister.

Sobota jest drugim dniem trwającej do niedzieli 56. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC) z udziałem ponad 500 wysokiej rangi przedstawicieli polityki, gospodarki, nauki i ruchów obywatelskich z całego świata.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11