Przejść od kultury zastraszania do kultury spotkania

Paradoksem współczesnego świata jest to, że wiele państw i rządów dystansuje się od przywódców religijnych, ale te same rządy i państwa nalegają zarazem na Papieża i jego dyplomację, aby włączyli się w rozwój relacji multilateralnych, w ich etyczne uzasadnienie – zauważa ks. Bruno Marie-Duffé, sekretarz watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju.

Niedawna decyzja Papieża o mianowaniu osobnego podsekretarza ds. relacji z państwami, odpowiedzialnego za multilateralizm, została odebrana jako przejaw jego troski o większe zaangażowanie watykańskiej dyplomacji na tym polu. Ks. Duffé potwierdza tę interpretację. Podkreśla, że w tej dziedzinie Watykan ma bardzo jasną wizję działania.

"Przede wszystkim chodzi tu o szerzenie kultury spotkania, czy raczej o przejście od kultury zastraszania do kultury spotkania. To jest podstawa wszelkiej dyplomacji. Bynajmniej nie jest to łatwe, bo zakłada, że nie jesteśmy uprzedzeni do drugiego, że nie zakładamy z góry, co może zrobić lub powiedzieć, ale że mamy podejście pozytywne. A zatem kultura spotkania, czyli słuchanie, analiza, dążenie do wzajemnego zrozumienia, sugerowanie pewnych propozycji. Drugi krok we wspieraniu multilateralizmu to domaganie się wierności – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Bruno Marie-Duffé. – Oczywiście zakłada to, że dobrze waży się słowa, że zachowujemy ostrożność w słowach, ale że też staramy się wspierać, dodawać odwagi. Trzeci element to przypominanie państwom, ale też społeczeństwu obywatelskiemu, że jest wiele podmiotów i że każdy z nich ma swoją odpowiedzialność: organizacje pozarządowe, wspólnoty wyznaniowe, działacze społeczni, przedsiębiorcy, politycy. Każdy z tych podmiotów jest współodpowiedzialny za relacje wielostronne".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7