1 proc. ludzi posiadał w połowie maja 2019 roku dwukrotnie więcej bogactwa niż reszta populacji Ziemi razem” – tak wynika z raportu organizacji pożytku publicznego Oxfam, która zajmuje się badaniem biedy w świecie. W przeddzień Światowego Szczytu Ekonomicznego w Davos opublikowała ona dokument przedstawiający skalę nierówności społecznych i ekonomicznych.
Raport podkreśla, że rosnące bogactwo świata nadal pozostaje w rękach niewielkiej grupy ludzi. Aktualnie ponad 2 mld. 150 mln. ludzi cieszy się większym bogactwem, niż 4 mld. 300 mln. osób, czyli około 60 proc. populacji świata. Majątek 22 najbardziej zamożnych ludzi świata jest większy, niż majątek wszystkich afrykańskich kobiet. Raport wskazuje także na to, że na świecie 46 proc. osób żyje za mniej niż 5 i pół dolara dziennie. Istnieją ogromne nierówności w podziale dóbr, szczególnie dotyczy to wynagrodzeń za pracę. Mówi Misha Maslennikov z organizacji Oxfam.
"W tym roku głównym tematem raportu jest przede wszystkim darmowa praca opiekuńcza, która zabiera wolny czas, nie pozwala na odpoczynek oraz zarabianie pieniędzy. Jest zajęciem bez wynagradzenia. Ten rodzaj pracy w skali globalnej dotyczy przede wszystkim kobiet. W 42 proc. przypadków, praca polegająca na opiece, ma wpływ na edukację młodych kobiet i dziewcząt – podkreśla raport Oxfam. Najbardziej dotknięte tym problemem są osoby mieszkające w krajach o najniższych dochodach. Dotyczy to szczególnie kontynentu afrykańskiego. Afryka subsaharyjska najpełniej wpisuje się w ten kontekst".
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Prezydent kraju Claudia Sheinbaum ogłosiła 20 stycznia program „Meksyk Cię obejmuje".
Papież mianował prefekta Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.