Bp Roman Pindel przewodniczył Mszy św. i uczestniczył w spotkaniu opłatkowym diecezjalnego duszpasterstwa parlamentarzystów i samorządowców. Podczas spotkania fragment Ewangelii odczytał poseł Przemysław Drabek. Życzenia w imieniu podbeskidzkich posłów złożył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, a samorządowców reprezentował burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko.
Podczas homilii w kościele NSPJ bp Pindel przytaczał przykłady błędnych prób interpretowania historii zbawienia, które pojawiają się m.in. w scenariuszach współczesnych filmów, i wskazywał, jak wielkim błędem jest każda próba opisywania historii zbawienia, która odbiega od Bożego objawienia, podporządkowując się sytuacjom i modom. Jak przestrzegał, taka sytuacja rozmywania prawdy na temat religii powoduje, że w ludzkim myśleniu o Bogu i w działaniu pojawiają się błędy.
- Śmierć Chrystusa dla naszego zbawienia dokonała się, równocześnie to zbawienie dokonuje się teraz: przez życie narodów, ludów, społeczeństw, wspólnot wyznaniowych, zwłaszcza chrześcijaństwa, w Kościele. Jednocześnie dzieje zbawienia dokonują się w relacji pomiędzy wspólnotą wierzących, a małą wspólnotą gminy, miasta. Te dzieje zbawienia również się dokonują w kategoriach państwa, które stanowi prawo i podejmuje konkretne działania - wskazywał bp Pindel.
- Dzieje zbawienia toczą się także na naszej ziemi. Możemy zrobić wiele dobra jako Kościół i jako samorządowcy, ale możemy też bardzo wiele złego zrobić: łamać prawo, szkodzić sobie, w imię Ewangelii i w imię prawa nie przyjść z pomocą ludziom potrzebującym - dodał. - Módlmy się w czasie tej Eucharystii, żeby w naszym sercu była gotowość do rozpoznania w każdym momencie działania Boga, także przez ludzi, przez wydarzenia... Módlmy się, żebyśmy kierowali się tą odpowiedzialnością, jaką nosimy, byśmy umieli rozpoznać właściwy moment działania Bożego i umieli dobrze rozpoznać, czego Bóg oczekuje w tym momencie: jakiego działania, jakiego zaniechania. Módlmy się, żebyśmy byli prawi w tym naszym rozeznawaniu, bo Bóg przecież mówi w naszym sercu. Módlmy się, żebyśmy naprawdę dbali o to za każdym razem przy naszych wyborach, szukając prawdziwego dobra konkretnego człowieka czy też dobra wspólnego, zmieniając społeczność, struktury, sytuację tylko na lepsze - apelował bp Pindel.
- Modlimy się o łaskę Bożą w życiu osobistym, a także w misji, jaka z woli ludzi została nam powierzona - dodał ks. dr. Studenski, duszpasterz środowisk samorządowych i parlamentarnych, dziękując za aktywne zaangażowanie w liturgię Antoniemu Szlagorowi, burmistrzowi Żywca, Krystianowi Kukuczce, wiceprzewodniczącemu Rady Miasta Cieszyna, i Michałowi Chrzanowi, radnemu z Oświęcimia.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).