Proboszcz i duszpasterze parafii Najświętszego Zbawiciela: Organizatorzy Marszu Niepodległości podają nieprawdziwe informacje

W związku z informacjami podawanymi przez organizatorów Marszu Niepodległości w sprawie Mszy w kościele Najświętszego Zbawiciela, proboszcz i duszpasterze wystosowali oświadczenie. Informują w nim, że zamawiając liturgię w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego organizatorzy Marszu Niepodległości nie podali pełnych informacji co do okoliczności Mszy, co było przyczyną rewizji wstępnej zgody na celebrację, a nie - jak podaje Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości - rzekomy sprzeciw kard. Nycza czy Kurii Metropolitalnej.

Publikujemy treść oświadczenia:

W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami odnośnie organizacji Mszy świętej w intencji Ojczyzny w Parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie w dniu 11 listopada br. uprzejmie informujemy:

1. Prawdą jest, że pojawiła się inicjatywa zorganizowania dodatkowej Mszy świętej w rycie nadzwyczajnym w dniu 11 listopada br. Msza została wstępnie zarezerwowana. Nie byliśmy jednak poinformowani, że będzie to Msza święta rozpoczynająca Marsz Niepodległości. Tymczasem taka informacja pojawiła się na stronach wydarzenia i to stamtąd, a nie z rozmowy przy dokonywaniu rezerwacji, dowiedzieliśmy się o dodatkowych okolicznościach. Uznaliśmy się za wprowadzonych w błąd. Dopiero po odwołaniu przez nas rezerwacji pojawił się telefoniczny kontakt ze strony organizatorów wydarzenia. Rewizja decyzji była podyktowana brakiem pewności, czy nie zostaniemy zaskoczeni kolejnymi ustaleniami, o których dowiemy się post factum, a nie była wynikiem interwencji Kurii Metropolitalnej, ani samego Arcybiskupa Warszawskiego.

2. W przestrzeni medialnej pojawiły się informacje, jakoby Parafia odmawiała wiernym Mszy świętej. Jest to sformułowanie dla nas bardzo krzywdzące. Każdego dnia kapłani naszej Parafii sprawują osiem Mszy świętych o różnych porach dnia, ponadto przez prawie siedem godzin sprawują sakrament spowiedzi. Udostępniamy kościół na całodzienną modlitwę przed Najświętszym Sakramentem od świtu do zmroku. Wieczorem odbywają się spotkania łącznie kilkudziesięciu parafialnych wspólnot.

3. Niemniej wychodząc naprzeciw prośbom ludzi wierzących informujemy, że w dniu 11 listopada oprócz Mszy świętych o 6.30, 7.00, 7.30, 8.00, 9.00, 15.00, 17.00 i 18.30 odprawimy dodatkową Mszę świętą w intencji o Boże błogosławieństwo i pomyślność dla naszej Ojczyzny o godzinie 10.00, na którą zapraszamy wszystkich ludzi dobrej woli, którym los Rzeczypospolitej jest drogi. Ojczyznę będziemy polecać Bogu przez orędownictwo Matki Zbawiciela - patronki naszego Sanktuarium, przed którą przed blisko stu laty modlił się gen. Józef Haller, przygotowując się do Bitwy Warszawskiej. Wyrażamy nadzieję, że i tym razem Matka Boża wyjedna nam cud - cud pojednania w trosce o sprawy najważniejsze dla Polski i Kościoła.

Proboszcz i duszpasterze Parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
  • ptyś
    09.11.2019 03:30
    Czyli , że zamawiając Mszę św. w określonej intencji MUSZĘ(?) poinformować księdza o tym, co będę robił po Mszy, bo inaczej może być ona skasowana? To tak strasznie nie fair „zataić” taką informację?!!!? Czy może MN to taka antychrześcijańska impreza, że nie wolno przed nią Mszy zorganizować??!!!?? Już lepiej by milczeli zamiast się kompromitować! A potem klechy się dziwią, że nie ma powołań ...
  • Janina342
    09.11.2019 14:40
    Mszę św. w intencji mafii reprywatyzacyjnej kardynał Nycz odprawiłby osobiście. Ohydnie postępuje się narodowcami w Kościele, jakby to był jakiś gorszy sort ludzi.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9