Spędzić czas na pustyni dzieląc się z jej mieszkańcami Jezusem. To niecodzienne zaproszenie kierowane jest do każdego przez duchowych uczniów bł. Karola de Foucaulda.
Na południu Algierii jest dosłownie garstka chrześcijan, a ziemia ta woła o Jezusa i ewangeliczne świadectwo, tak jak w czasach Karola de Foucaulda. Odważył się on zamieszkać na pustyni pośród koczowników muzułmańskich. Z czasem zyskiwał coraz większe zaufanie z ich strony. Zbudował mały klasztor w pobliżu niewielkiej oazy. Jego cela była dla każdego wędrowca otwarta. Sam uprawiał warzywa i owoce na swe utrzymanie. Ogromny trud włożył w naukę języka tuareskiego i przetłumaczenie na ten język Ewangelii. Jednak przede wszystkim większość czasu spędzał na cichej adoracji Jezusa eucharystycznego. „Stawiając ołtarze i tabernakula na terenach ludów pogańskich, w ciszy je uświęcają, tak jak Jezus uświęcał świat przez trzydzieści lat życia w Nazarecie” - napisał br. Karol w stworzonej przez siebie regule nowych zgromadzeń Małych Braci i Sióstr od Jezusa. W zapiskach notował: „żyć dzisiaj tak, jakbym wieczorem miał umrzeć jako męczennik”. Ten mnich pokoju zginął w 1916 r z rąk muzułmanów, z którymi dzielił się podczas samotnej modlitwy i w darze bezinteresownej przyjaźni, Jezusowym pokojem.
Jego misję kontynuują duchowi uczniowie. Jednak jest ich w Algierii coraz mniej i potrzebują ewangelicznego wsparcia, by na tej ziemi nie brakowało świadków Jezusa. Stąd właśnie to niecodzienne zaproszenie na Saharę, do pierwszej pustelni br. Karola w Tamanrasset. Skierowane jest ono do kapłanów, zakonników, sióstr zakonnych i ludzi świeckich z całego świata. Pustelnia została właśnie odnowiona. Wokół niej powstał szereg małych domków dla tych, którzy chcieliby poznać miejsca związane z bł. Karolem i doświadczyć jego duchowości pustyni. A wszystko po to, by utrzymać obecność przyjaźni, pokoju i modlitwy wśród ludności tubylczej, w większości muzułmańskiej. Modląc się i przyjmując wszystkich, tak jak bł. Karol de Foucauld, człowiek, który, jak mawiał o nim jego spowiednik, zmienił religię w miłość.
Więcej informacji można uzyskać: księża u biskupa Laghouat - evecheghardaia@gmail.com; mężczyźni u brata Paula Françoisa Garrigou-Lagrange’a - paulfgl63@yahoo.com; kobiety u siostry Isabel Lary - isabeltrinidad@yahoo.fr
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.