Nie zamykaj oczu

Doświadczenie pokazuje, że ci, co trzymają oczy otwarte, widzą i bliskich i dalekich, a ci, którzy je zamykają, przestają dostrzegać kogokolwiek.

 

Przełom września i października przyniósł kilka ważnych wydarzeń. Nie dotyczą bezpośrednio naszego podwórka, ale nie można ich przeoczyć. W niedzielę obchodziliśmy 105. Dzień Uchodźcy i Migranta. Dziś rozpoczyna się Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny, a w nim - już za kilka dni - Synod o Amazonii, na którym podstawowym problemem będzie ewangelizacja i życie Kościoła w tym regionie świata. Wczoraj natomiast - we wspomnienie św. Hieronima - papież ustanowił Niedzielę Słowa Bożego. W przyszłym roku będziemy ją obchodzić na zakończenie Tygodnia Ekumenicznego (26 stycznia). Ten kontekst papież podkreśla: Słowo Boże jest tym, co nas łączy i prowadzi do jedności. Dodaje także: "Słowo Boże jest w stanie otworzyć nam oczy, otwierając jednocześnie drogę dzielenia się i solidarności, abyśmy mogli wydostać się z indywidualizmu, który zabiera nam oddech i prowadzi do bezpłodności."

Słowo nie wraca do Boga bezowocne, póki nie spełni swojego posłannictwa - wołał Izajasz. To prawda, nawet jeśli nie widzimy jego owoców wśród tych, którzy go słuchają. "Jednym z najboleśniejszych spostrzeżeń ostatnich czterech lat jest to, że z ust najbardziej zdeklarowanych katolików usłyszałem najbardziej wrogie motywy niechęci do przyjmowania uchodźców" - mówił niedawno w wywiadzie bp Zadarko, Przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.Czy wypowiedzi chrześcijan, o których mówi biskup, wynikają z Ewangelii? Nie, to przede wszystkim ideologia i strach. Czasem okazują się silniejsze. Bóg jest nieskuteczny? Nie ma obawy. Jego słowo nie wraca bezowocne. Nie ma sensu patrzeć wokół i oburzać się, że nie widzę owoców wśród ludzi wokół mnie. Czy ja je wydaję? I czy to dobre owoce? Niech się zacznie ode mnie, to już przecież coś.

Po owocach ich poznacie. Nie da się głosić Ewangelii głodnym, jeśli najpierw się ich nie nakarmi. Nie da się głosić Ewangelii krzywdzonym, jeśli nie stanie się po ich stronie w sporze z krzywdzicielami. To rzeczywistość wielu Kościołów lokalnych: w Afryce, Azji, Ameryce Południowej. Warto poczytać wypowiedzi biskupów Kolumbii czy Wenezueli, zauważa je Radio Watykańskie. To rzeczywistość misjonarzy na wszystkich kontynentach.

Słowo Boże nas powinno poprowadzić do miłosierdzia, by nasze świadectwo pociągnęło innych do Boga. Nie wyłgamy się stwierdzeniem, że nie zrobiliśmy niczego złego. Wina krzykliwego grona hulaków, wina bogacza z Ewangelii (odsyłam do czytań z ostatniej niedzieli) polegały właśnie na tym, że niczego nie zrobili. Dlaczego nie zrobili? Bo los innych ich nie poruszał. Mieli własne sprawy.

Własne sprawy są ważne. To za ich bieg przede wszystkim odpowiadamy. Nie może nas nie obchodzić krzywda tych, którzy są blisko. Nie będę wymieniać przykładów, wystarczy się rozejrzeć i posłuchać. W świecie, także niestety w Kościele. Ale to nie powód, by zamknąć oczy na tych, do których mamy nieco dalej. Zwłaszcza że doświadczenie pokazuje, że ci, co trzymają oczy otwarte, widzą i bliskich i dalekich, a ci, którzy je zamykają, przestają dostrzegać kogokolwiek. Taka jest natura "oczu serca".

"Słowo Boże jest w stanie otworzyć nam oczy, otwierając jednocześnie drogę dzielenia się i solidarności, abyśmy mogli wydostać się z indywidualizmu, który zabiera nam oddech i prowadzi do bezpłodności." - pisze papież.

Niech się tak stanie.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Katolik k
  02.10.2019 06:08
  widze,ze za stawanie w obronie prawdy oceny wysokiej Pani nie otrzymala czemu sie nie dziwie.Milosierdzie w polskim narodzie nie jest juz modne.Znajdzie go Pani jeszcze u ateistow i innowiercow ale polskim zadeklarowanym katolikom co zauwazyl bp.Zadarko je juz zabrano.To nie stalo sie z dnia na dzien a byl to proces zaklamywania rzeczywistosci,lamania moralnosci i siania podstepnej nienawisci,ktora wydaje wlasnie swoj plon.Zdeklarowany katolik juz nie popatrzy obojetnie lub ze wspolczuciem na uchodzce i nie powie,ze nalezy udzielic schronienia mu co czynili nawet opluwani przez niego komunisci.Nawet oni nie odwazyli sie zlikwidowac korytarzy humanitarnych i uchodzcow przyjmowali.Polski katolik w drodze do i z kosciola powie zgodnie z tym co od swoich pasterzy uslyszal ,ze nie ma zadnego obowiazku wobec ofiar wojen i glodu bo przeciez do jego kraju sciagnieto i zatrudniono miliony pracownikow sezonowych,ktorych potrzeba bylo gospodarce.Okrutne i przerazajace klamstwo ale sie przyjelo i sumienia zagluszylo.Ale czy to nie wymaga rozwazenia przy rachunku sumienia?Czy to nie najciezszy z grzechow?Nie ma co miec pretensji do wladzy bo ta nie ukrywa i manipuluje faktami i stosuje propagande nawet metodami nazistowskimi i bolszewickimi a to niestety na tlum dziala.Ale,zeby duchowienstwo to poparlo i narod nienawiscia do ofiar wojen zatrulo to wystawia polskiemu kosciolowi zle swiadectwo.To nie jest gloszenie Ewangelii a gloszenie polityki.Zlej polityki.Co sie stalo z polskimi biskupami?Zlote ornaty im ubrano i w palacach mieszkania dano a Ewangelie im zabrano?
 • Katolik k
  03.10.2019 15:48
  milosierdzie tak jest modne jakie oceny pojawily sie pod tym artykulem.Wydawaloby sie,ze powinna byc piatka bo to w sumie cala nauka wynikajaca z Ewangeli.A jest dwoja.Tak ocenili ja ci co maja sie za katolikow.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11