Godzina warta życia

60 minut spędzone każdego dnia przy Sercu Jezusa, bez odrywania się od zwykłych zajęć. Pocieszasz Zbawiciela, a sam doznajesz pomocy.

Jak balsam

Pani Dorota przed laty przeżywała kryzys wiary. Czuła, że jest niedobrze, że tak nie powinno być. Kiedyś wpadła jej w rękę modlitwa ofiarowania się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Zaczęła ją odmawiać kilka razy dziennie. To doprowadziło ją z powrotem do Kościoła. Kiedyś podczas parafialnego nabożeństwa do Serca Jezusowego uświadomiła sobie, że zawsze będzie miała w Nim wsparcie. – Znalazłam największą miłość mojego życia w Sercu Pana Jezusa – mówi z przekonaniem. Wraz z tym pojawiło się w niej pragnienie trwania z Jezusem w cierpieniu Ogrójca i wynagradzania Mu za grzechy swoje i wszystkich ludzi. Przystąpiła do Straży Honorowej. Doświadczenie Godziny Obecności przekonało ją, że ten czas przy Jezusie promieniuje na całą rzeczywistość. – Ta obecność przenosi się na cały dzień. Nie da się wyłączyć reszty godzin. A ponieważ Serce Jezusa „ma się przy sobie”, to całe życie się zmienia. Inaczej patrzy się na innych ludzi, na zdarzenia – zauważa pani Dorota.

Właśnie: na zdarzenia. Nawet tak dramatyczne jak śmierć dziecka. A to przydarzyło się panu Tomaszowi. W 1998 roku przed posesją zginęła w wypadku jego pięcioletnia córka. – Serca moje i żony były poranione – przyznaje pan Tomasz. Nie było łatwo, ale przyszło ukojenie. Dwa lata po wypadku począł się ich syn. Urodził się 1 czerwca, u progu miesiąca poświęconego Sercu Bożemu. Pół roku wcześniej w parafii powstała Straż Honorowa, a pan Tomasz został jej zelatorem (odpowiednik animatora). – Odczytuję to jako dar Serca Jezusa, jako balsam na nasze rany. W Straży Honorowej doświadczyliśmy przytulenia Serca Jezusowego, zostaliśmy bardzo pocieszeni – mówi.

Ludzie na zegarze

Nazwiska członków Straży Honorowej otaczają tarczę symbolicznego zegara, w którego centrum widnieje otoczone cierniem i przebite włócznią Najświętsze Serce. Autorem projektu graficznego jest… Pan Jezus. 12 marca 1863 r. francuska wizytka s. Maria Bernaud narysowała tarczę zegara z przebitym Sercem Jezusa na podstawie obrazu, który zobaczyła w nadprzyrodzonej wizji. Zakonnica była poruszona skargą Jezusa: „Szukałem, kto by mnie pocieszył, i nie znalazłem”. Postanowiła zorganizować łańcuch ludzi, którzy godzina po godzinie pełniliby przy Jezusie straż. Mieli duchowo czuwać ze Zbawicielem, bez konieczności odrywania się od swoich zajęć.

Dzieło to zyskało błyskawiczną międzynarodową popularność. Już w 1864 r. zatwierdził je papież Pius IX, a nawet sam do niego przystąpił. Bardzo szybko dotarło też do Polski. Zostało kanonicznie zatwierdzone 150 lat temu przez biskupa krakowskiego, a klasztor wizytek w Krakowie stał się główną siedzibą Straży Honorowej dla całej Polski i pozostaje nim do dzisiaj.

Członkowie wspólnoty są dziś rozsiani po całym świecie, dzięki czemu w każdej chwili przez całą dobę ktoś gdzieś czuwa przy Jezusie. Każdy z tych ludzi, gdy trwa wiernie przy Sercu Jezusa, widzi w końcu, że w istocie godzina dla Jezusa jest źródłem szczęścia dla czuwającego.

Jak wstąpić?

Przyjęcie do arcybractwa może się odbyć w sposób uroczysty podczas ceremonii w kościele, której przewodniczy ksiądz opiekun lub zelator. Gdy nie ma takiej możliwości, można zgłosić udział przez internetową stronę strazhonorowa.pl lub wypełnić formularz wpisowy i przesłać na adres: Dyrekcja Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ, ul. Krowoderska 16, 31-142 Kraków, lub e-mailem: dyrekcja@strazhonorowa.pl.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10