W wieku 95 lat zmarł w czwartek w Rzymie kardynał Achille Silvestrini, były wieloletni współpracownik papieża Jana Pawła II - poinformował Watykan. Podkreśla się, że zmarły dostojnik był przedstawicielem "wielkiej tradycji watykańskiej dyplomacji".
Pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej ksiądz Silvestrini rozpoczął w 1953 roku. Początkowo zajmował się tematyką azjatycką; Wietnamem, Chinami, Indonezją. Następnie odegrał jedną z głównych ról w dialogu z blokiem komunistycznym, który został nazwany Ostpolitik.
W 1971 roku ksiądz Silvestrini towarzyszył przyszłemu sekretarzowi stanu Agostino Casarolemu, wówczas arcybiskupowi, w czasie podróży do Moskwy, gdzie Watykan prowadził rozmowy dotyczące traktatu o nierozprzestrzenianiu broni nuklearnej.
Rok później jako watykański delegat brał udział w przygotowaniach aktu końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Helsinkach i w Genewie.
W 1973 roku został podsekretarzem w Radzie Spraw Publicznych Kościoła.
Następnie w latach 1979-1984, a więc już za pontyfikatu św. Jana Pawła II stał na czele delegacji Watykanu na rozmowy z rządem Włoch w sprawie rewizji konkordatu.
Jako reprezentant Stolicy Apostolskiej prowadził w latach 80. rozmowy z rządami wielu krajów, w tym także dwukrotnie- PRL.
W 1988 roku polski papież mianował go kardynałem. Od 1991 do 2000 roku kardynał Silvestrini był prefektem Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich.
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
Było to jedno z pierwszych zadań, które postawił sobie Karol Wojtyła po przybyciu do Watykanu.
MEN stoi na stanowisku, że postanowienie TK nie wywołuje skutków prawnych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.